پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

عبداله

عبدالله: بیشتر از هر زمان دیگری، زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم شده است

۱۰ جوزا ۱۳۹۹

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی می‌گوید که با اعلام آتش‌بس سه‌روزه از سوی طالبان و دولت افغانستان و کاهش خشونت در روزهای اخیر، بیش از هر زمان دیگری زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم شده است.

روزنامه سیاه و سفید:

آقای عبدالله که امروز (شنبه، 10 جوزا) به‌گونه‌ی رسمی کارش را به‌عنوان رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی آغاز کرد، در یک نشست خبری همچنان گفت که برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مصمم هستند و تیم مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان نیز هر لحظه آماده‌ی آغاز مذاکرات است.

او در عین حال گفت که برای تسهیل فضای مذاکره، در جریان مذاکرات به آتش‌بس نیاز است. به گفته‌ی او، تبادله‌ی زندانیان بین دولت افغانستان و گروه طالبان تا کنون خوب پیش رفته و حسن نیت بین طرفین را نشان می‌دهد.

عبدالله تأکید کرد که ادامه‌ی روند تبادله‌ی زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، خبر خوشی برای مردم افغانستان خواهد بود. او از دولت افغانستان و گروه طالبان نیز خواست که از شرایط پیش‌آمده به‌گونه‌ی درست استفاده کرده و بیشتر توجه کنند.

از سوی هم، آقای عبدالله در این نشست خبری گفت که خواست اکثریت مطلق مردم افغانستان صلح پایدار و باعزت در این کشور است و شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز اراده دارد تا از هیچ تلاشی برای تأمین صلح در کشور دریغ نکند.

او در عین حال تأکید کرد که پیشرفت در روند صلح به یک طرف نه، بلکه به دو طرف (دولت افغانستان و طالبان) بستگی دارد و اقداماتی که اخیرا از سوی دو طرف صورت گرفته، شرایط خوبی را برای آغاز مذاکرات فراهم کرده است.

عبدالله در مورد فهرست اعضا و کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز گفت که اعضای کمیته‌ی رهبری و مجمع عمومی این شورا در روزهای آینده همگانی خواهد شد. او تأکید کرد که در این زمینه با نمایندگان تمام اقشار مردم افغانستان مشورت صورت گرفته است.

شورای عالی مصالحه‌ی ملی در نتیجه‌ی توافق سیاسی بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله ایجاد شده است. براساس این توافق سیاسی، آقای عبدالله تا پایان دوره‌ی حکومت فعلی، ریاست این شورا را بر عهده خواهد داشت.