پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف کودکان جنگ

کودکان جنگ، در معرض آسیب‌های انواع خشونت در افغانستان

۱۹ قوس ۱۳۹۸

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است که کودکان در این کشور همچنان در معرض استخدام و استفاده‌ی طرف‌های درگیر در جنگ و خشونت جنسی قرار دارند .

در اعلامیه‌ی که دفتر یوناما در کابل، به مناسبت روز جهانی حقوق بشر انتشار داده، آمده است که کودکان از تأثیرات منفی حملات بر مکاتب و شفاخانه‌ها، انفجار مواد انفجاری منفجر ناشده، متأثر می‌شوند.

به نقل از  این اعلامیه، باوجودی که در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در بخش دسترسی به خدمات صحی و آموزش و پرورش دختران و پسران صورت گرفته است، اما هنوز هم میلیون‌ها کودک در افغانستان از حقوق اساسی‌شان به‌شمول حق زندگی، صحت، آموزش، تفریح و… محروم‌اند.

یوناما همچنان گفته است که به‌منظور حمایت از تطبیق مکلفیت‌های بین‌المللی حقوق بشری افغانستان، چارچوب قانون اساسی و قوانین مرتبط ملی، به کار خود با نهادهای افغانستان به‌شمول کمیسیون مستقل حقوق بشر ادامه می‌دهد.

در همین حال، فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما و نماینده کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است: «گوش‌دادن به قربانیان خشونت‌های حقوق بشری باید در صدر اولویت‌ها برای نهادهای افغانستان قرار بگیرد و بخصوص زمانی که قربانیان اطفال هستند، زیرا عدم وجود پاسخ‌گویی زمینه را برای معافیت از مجازات و سوءاستفاده ناقضین حقوق بشر فراهم می‌نماید.»

او همچنان گفته است که حفاظت از کودکان، زنان و دیگر گروه‌های آسیب‌پذیر باید در مرکز هر استراتژی ملی حفاظت از حقوق بشر قرار گیرد.