پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

انتخابات ترکیه

شمارش معکوس برای اعلان برنده انتخابات در ترکیه؛ درنظر سنجی‌ها رقیب اردوغان پیش افتاده است

۲۴ ثور ۱۴۰۲

رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه از هشت بامداد روز یکشنبه آغاز شد و تا پنج عصر ادامه خواهد داشت. قرار است اولین نتایج انتخابات شام یکشنبه اعلام شود اما هیچ نتیجه‌ای نباید پیش از ساعت ۹ شب علنی شود. امروز کمال قلیچداراوغلو، سیاستمدار سکولار با رجب طیب اردوغان رقابت می‌کند.

نتیجه این انتخابات، نه تنها برای ۸۵ میلیون نفر جمعیت ترکیه تعیین‌کننده است، بلکه از آنجا که ترکیه یکی از اعضای ناتو و موقعیت استراتژیکی در منطقه دارد، اهمیت بسیار بین‌المللی یافته است.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها تا پیش از انتخابات، نامزد مخالف، قلیچداراوغلو از حزب جمهوری‌خواه خلق که ادعای حفاظت از میراث مصطفی کمال آتاتورک را دارد از اردوغان جلوتر است.

با این حال بر اساس گزارش‌ها، اردوغان همچنان در میان بخش‌هایی از ترکیه دارای پایگاه اجتماعی است.

او که پس از کودتای نظامی نافرجام در سال ۲۰۱۶ و تغییر قانون اساسی ترکیه، قدرت خود را تثبیت کرده، در روزهای پایانی مبارزات انتخاباتی، حملات خود علیه مخالفان و حتی امریکا را افزایش داد.

هر نامزد برای انتخاب شدن در دور اول باید بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد و اگر هیچ نامزدی نتواند از این مرز عبور کند، دور دوم انتخابات دو هفته دیگر برگزار خواهد شد.

همزمان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات پارلمانی ترکیه نیز در حال برگزاری است.

این رای‌گیری در حالی برگزار می‌شود که ترکیه در ماه‌های اخیر با پیامدهای یک زمین‌لرزه مرگبار که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰ هزار نفر شد، درگیر بوده است.

همچنین ارزش پول ملی ترکیه در سال‌های اخیر شدیدا افت کرده و تورم نیز افزایش قابل توجهی یافته است.