پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف دالر امریکایی

بانک جهانی ۵۲.۵ میلیون دالر به «پروژه‌ی گاز افغانستان» کمک کرد

۰۶ قوس ۱۳۹۸

در اعلامیه‌ی بانک جهانی آمده است که هدف حمایت از پروژه‌ی گاز افغانستان، فراهم‌کردن دوام‌دار گاز طبیعی برای دستگاه‌های تولید برق در مناطق شمال افغانستان است.

 بانک جهانی یک بسته‌ی جدید کمک مالی به ارزش ۵۲.۵ میلیون دالر امریکایی را به‌منظور حمایت از پروژه‌ی گاز افغانستان اعلام کرده است.

در اعلامیه‌ی بانک جهانی آمده است که هدف حمایت از پروژه‌ی گاز افغانستان، فراهم‌کردن دوام‌دار گاز طبیعی برای دستگاه‌های تولید برق در مناطق شمال افغانستان است.

به نقل از اعلامیه، پروژه‌ی گاز افغانستان کمک‌های مالی و تخنیکی را به‌گونه‌ی مستقیم در بخش‌های احداث، بهره‌برداری و حفظ و مراقبت خط لوله گاز شبرغان – مزار شریف و تأسیس یک فابریکه تصفیه‌ی سلفر و دیگر آلوده‌کننده‌های هوا از گاز طبیعی فراهم می‌کند.

همچنان گفته شده است که ایجاد یک چارچوب اداری و حقوقی پایدار و سیستم شفاف مدیریت قراردادها در مطابقت با معیارهای جهانی سکتور گاز از دیگر بخش‌هایی است که از سوی «پروژه‌ی گاز افغانستان» فراهم می‌شود.

در اعلامیه‌ی بانک جهانی به نقل از هنری کرالی، رییس دفتر این بانک در افغانستان آمده است: «با سرمایه‌گذاری روی زیربنا‌های تولید گاز و ایجاد تهداب قوی و پایدار حقوقی و اداری برای سکتور گاز، توقع می‌رود این پروژه در آینده‌ی نزدیک در میزان تولید و افزایش دسترسی مردم به انرژی برق در افغانستان، که در حال حاضر بسیار کم است، بهبود قابل ملاحظه بوجود آورد و همچنان نقشی مطلوب را در کاهش فقر نیز ایفا کند.»

در همین حال بانک جهانی گفته است که پروژه‌ی گاز افغانستان بخشی از تعهدات درازمدت «گروپ بانک جهانی» به افغانستان و همچنان کشورهای در حال انکشاف است تا برای شهروندان این کشورها انرژی مطمیین، ارزان و پایدار فراهم کند.

به نقل از اعلامیه، حمایت از روند استحصال و تولید گاز از منابع داخلی و استفاده‌ی مطلوب آن در تولید انرژی برق، در درازمدت سبب افزایش دسترسی پایدار مردم افغانستان به شبکه انرژی برق می‌شود.

همچنان گفته شده است که افزایش تولید انرژی برق از منابع مختلف سبب ایجاد تسهیلات بیشتر برای استفاده‌کنندگان از جمله صنعت‌کاران و تاجران شده و آن‌ها را قادر می‌سازد تا دامنه‌ی کارشان را توسعه داده و زمینه‌های بیشتر اشتغال‌زایی را برای افغان‌ها مساعد سازند.

از سویی هم گفته شده است که قرار است وزارت معادن و پترولیم افغانستان مسئولیت رهبری پروژه‌ی گاز افغانستان را در هماهنگی و همکاری نزدیک با سایر ادارات ذی‌ربط دولتی از جمله تصدی مواد نفتی و گاز مایع افغانستان و اداره‌ی تنظیم نفت و گاز افغانستان به عهده بگیرد.

بانک جهانی در بیستم میزان سال جاری نیز یک بسته کمک مالی به ارزش ۹۸.۸ میلیون دالر امریکایی را برای تضمین دو سرمایه‌گذاری خصوصی در سکتور انرژی در افغانستان اعلام کرده بود.