پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

عکس قطار اردو

جنجال بهسود؛ وزارت داخله هیئتی را به بهسود فرستاد

۱۱ دلو ۱۳۹۹

وزارت داخله‌ی کشور اعلام کرد که یک هیأت به‌منظور بررسی همه‌جانبه‌ی رویداد ولسوالی بهسود ولایت میدان‌وردک اعزام می‌شود.

روزنامه سیاه و سفید:

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله گفته است که رهبری فرماندهی پولیس ولایت میدان‌وردک از چند روز به این طرف به‌خاطر معرفی فرماندهان جدید پولیس برای ولسوالی‌های حصه اول و دوم بهسود و تحکیم پاسگاه‌های پولیس به این دو ولسوالی رفته بود.

به گفته‌ی آقای آرین، «افراد مسلح غیرمسئول وابسته به علی‌پور با حضور در این ساحات مانع حضور و فعالیت نیروهای امنیتی و پولیس شده‌اند».

او افزوده است که امروز شماری از افراد علی‌پور در مقابل تعمیر ولسوالی بهسود تجمع کرده بودند و بالای نیروهای امنیتی و مردم انداخت مسلحانه کردند.

طبق اظهارات آرین، از اثر این آشوب زیر نام تظاهرات، شماری از نیروهای امنیتی و پنج تن از باشندگان محل زخمی شده‌اند. همچنان به گفته‌ی او،‌ در جریان درگیری‌ها، نُه تن از افراد علی‌پور کشته و هفت نفر دیگر آنها زخمی شده‌اند.

سخن‌گوی وزارت داخله علاوه کرده است که پولیس به‌منظور کنترل وضعیت دست به فیرهای هوایی زده و ۶۸ تن از افراد «مسلح غیرمسئول» را بازداشت کرده است. آرین گفته است که وضعیت در حال حاضر زیر کنترل پولیس قرار دارد.

این درحالی است که مهدی راسخ، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید که نیروهای امنیتی به رهبری الله داد فدایی، فرمانده پولیس میدان‌وردک بر تجمع اعتراضی موی‌سفیدان محل تیراندازی کرده‌اند. راسخ در صحبت با روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که در جریان تیراندازی پولیس، نُه غیرنظامی کشته و ۲۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. او دخیل بودن علی‌پور را در این درگیری رد می‌کند.

محمدکریم خلیلی، معاون پیشین رییس‌جمهور و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز پیشتر در اعلامیه‌ای گفته بود که نیروهای امنیتی تجمع اعتراضی مسالمت‌آمیز مردم را هدف قرار داده و از قوه و خشونت استفاده کرده‌اند.

آقای خلیلی از مسئولان دولتی خواسته است که نیروهای امنیتی را که به گفته‌ی او، در میان مردم نگرانی خلق کرده و از قوه‌ی نظامی و خشونت استفاده کرده‌اند، هرچه زودتر به کابل فرابخوانند.