پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف شکست داعش1

خلیل‌زاد از تضعیف واقعی داعش، در کشور خبر داد

۱۳ قوس ۱۳۹۸

روزنامه آن لاین سیاه وسفید:

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، می‌گوید که پیش‌رفت‌های «عمده» در رستای تضعیف شاخه خراسان داعش صورت گرفته است. هر چند به گفته او داعش به صورت کامل در افغانستان محو نشده است، اما پیش‌رفت‌هایی که به دست آمده، واقعی است. 

زلمی خلیل‌زاد در یک رشته توییت نوشته است: «کمپین اخیر در ننگرهار یک مثال است. عملیات موثر ایالات متحده/ائتلاف و نیروهای امنیتی افغان و هم‌چنان طالبان، منجر شد که داعش- خراسان اراضی و جنگ‌جویان [خود] را از دست بدهد. صدها نفر تسلیم شده‌اند».

این در حالی است که اخیرا در پی عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی اچین ننگرهار، صدها جنگ‌جوی گروه داعش همراه با خانواده‌های‌شان به دولت تسلیم شده‌اند. چندی پیش محمداشرف غنی، رییس جمهور، در سفری به ولایت ننگرهار پایان گروه داعش را اعلام کرد.

قابل یادآوری است که پس از اعلام پایان داعش نیز عملیات علیه این گروه ادامه یافته است و در روزهای اخیر ده‌ها عضو دیگر این گروه به نیروهای دولتی تسلیم شده‌اند.

از جانب دیگر، گروه طالبان اعلام کرده است که داعش توسط این گروه شکست خورده است، اما نیروهای دولتی آن‌ها را از چنگ جنگ‌جویان طالبان نجات داده‌اند. ادعایی که نهادهای امنیتی آن را رد کرده و نیز گفته‌اند که برخی از جنگ‌جویان تسلیم شده داعش، اعضای پیشین گروه طالبان بوده‌اند.