پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف غنی1

غنی: حکم آزادی 400 زندانی را امروز امضا می‌کنم

۱۹ اسد ۱۳۹۹

رییس‌جمهور اشرف غنی در نشست اختتامی لویه‌جرگه مشورتی صلح گفت که در پاسخ به فیصله‌ی این جرگه، حکم رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان را امروز امضا و آنان را آزاد می‌کند.

روزنامه سیاه وسفید:

آقای غنی گفت: «من امروز حکمی را امضا خواهم کرد که در زندگی نتوانسته‌ام، حکم ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا کرده آن‌ها را رها خواهیم کرد.»

غنی قبلا گفته بود که صلاحیت رهایی این تعداد زندانیان طالبان به دلیل سنگین بودن جرایم آنان ندارد. او برای تصمیم‌گیری در این مورد لویه‌جرگه مشورتی را فراخواند. این جرگه بر رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان رأی مثبت داده است.

از سوی هم، آقای غنی گفت که در پاسخ به خواست لویه‌جرگه مشورتی صلح، آن‌عده نیروهای امنیتی و دفاعی را که به دلیل غفلت وظیفوی زندانی شده‌اند، را آزاد می‌کند.

رییس‌جمهور غنی وعده سپرد که تمامی فیصله‌های لویه‌جرگه را تطبیق خواهد کرد. او افزود که فیصله‌ی لویه‌جرگه فیصله‌ی تمام مردم افغانستان است. به گفته‌ی او، حکومت افغانستان نیت، اراده، ظرفیت و جرأت اخلاقی برای ختم جنگ را دارد.

رییس‌جمهور غنی تأکید کرد که اکنون انتخاب از طالبان است که باید نشان دهند که از آتش‌بس سراسری هراس ندارند.

لویه‌جرگه مشورتی صلح به هدف مشوره‌دهی در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالبان در هفدهم اسد و نشست اختتامیه‌ی این جرگه امروز با حضور رییس‌جمهور اشرف غنی و شماری از چهره‌های سیاسی کشور برگزار شد.