پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

سرباز

قطع یک میلیارددالر واقعیت یا اهرم فشار ـ کمک یک میلیارددالری امریکا قطع نشده است

۰۱ جوزا ۱۳۹۹

خبرگزاری رویترز، گزارش می‌دهد که ایالات متحده‌ی امریکا، یک میلیارد دالر از کمک‌هایش به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را قطع نکرده است.

خبرگزاری رویترز، به تازگی، به نقل از پنج منبع امریکایی، گزارش داده که یک میلیارد دالر از کمک‌های امریکا به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، قطع نشده است.

این در حالی است که وزارت خارجه‌ی ایالات متحده، در ماه مارچ سال جاری میلادی، عدم توافق سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله را تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا خوانده و تأکید کرد کمک‌های این کشور به افغانستان، یک میلیارد دالر کاهش خواهد یافت.

وزارت خارجه‌ی امریکا، در آن زمان گفته بود که همکاری‌های خود با دولت افغانستان را مورد بازنگری قرار داده و در کنار سایر اقدام‌ها، کمک‌های خود را به این کشور نیز در سال جاری یک میلیارد دالر کاهش می‌دهد و در سال ۲۰۲۱ نیز، یک میلیارد دالر دیگر خواهد کاهش داد.

گفتنی است که پس از گذشت سه ماه جنجال‌های سیاسی ناشی از انتخابات ریاست‌جمهوری میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، توافق‌نامه‌ی سیاسی میان دو طرف، روز یک‌شنبه (۲۸ ثور)، با حضور شماری از چهره‌های سیاسی، به امضا رسید.

بر اساس این توافق‌نامه، عبدالله عبدالله، این بار به عنوان رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، شریک ۵۰ درصدی حکومت افغانستان خواهد بود.

در توافق‌نامه‌ی سیاسی آمده است که شورای عالی دولت و مقام ریاست شورای عالی مصالحه‌ی ملی، ایجاد می‌شود. شورای عالی دولت، متشکل از رهبران سیاسی و شخصیت‌های ملی بوده و روی ایجاد اجماع سیاسی کار خواهد کرد.

هم‌چنان، تشکیلات دیگری زیر نام شورای عالی مصالحه‌ی ملی، ایجاد می‌شود و ریاست آن، به عبدالله عبدالله داده خواهد شد. معاونان دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، به عنوان معاونان شورای عالی مصالحه‌ی ملی کار خواهند کرد.