پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف صلح

میلی: به صلح خیلی نزدیک شده ایم

۰۷ قوس ۱۳۹۸

رییس ستاد ارتش ایالات متحده‌ی امریکا، گفته است که امکان رسیدن به توافق صلح در افغانستان، آن هم در آینده‌ی نزدیک، بیشتر شده است.

به گزارش روز نامه آن لاین  سیاه وسفید جنرال مارک میلی، که دیروز  وارد کشور شد، گفته است که زمینه‌ها برای نتیجه‌گیری از گفت‌وگوهای موفقیت‌آمیز نسبت به هر زمان دیگری در افغانستان، بیشتر شده است.

او افزوده است: «در جریان هجده سال گذشته از مسایل افغانستان آگاه ام و فکر می‌کنم که فرصت کامیابی گفت‌وگوهای صلح افغانستان، نسبت به گذشته بیشتر است.»

آقای میلی، تأکید کرده است که گفت‌وگوهای صلح، باید هرچه زودتر آغاز شود.

این در حالی است که در جریان چند روز گذشته، تلاش‌هایی برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان، آغاز شده است.

منابعی، تأیید کرده اند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرده است.

یک منبع در گروه طالبان، با اشاره به آغاز دیدارها، گفته است که مذاکره میان دو طرف از نقطه‌ی صفر آغاز نخواهد شد. او افزوده است، موارد زیادی که در دوره‌های قبلی مذاکرات میان امریکا و طالبان بر سر آن توافق شده بود، پا برجاست و تنها با آغاز رسمی مذاکرات، در مورد موارد اختلافی جزئی بحث خواهد شد.

از سویی هم، قرار است به زودی، نشستی در بیجینگ پایتخت چین، میان نمایندگان طالبان، شماری از چهره‌های سیاسی و هیأتی از نمایندگان دولت افغانستان، برگزار شود. حکومت افغانستان ابراز امیدواری کرده است که نشست بیجینگ، آغازگر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شود.