پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف انقلاب بنزین

کشته‌شدن نُه شهروند افغانی،در اعتراضات ایران

۱۱ قوس ۱۳۹۸

روزنامه آن لاین سیاه وسفید:

در سه هفته‌ی اخیر، اعتراض‌های گسترده‌ی مردمی و ضد دولتی در ایران، با افزایش قیمت پطرول و سهمیه‌بندی سوخت، آغاز شد. اعتراض‌هایی ‌که نظام سیاسی و امنیتی این کشور را به هم ریخت و شمار زیادی از بانک‌ها، پمپ‌های پطرول و مغازه‌ها به آتش کشیده شد. اعتراض‌ها زمانی آغاز شد که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، بدون اطلاع و اعلام قبلی، قیمت هر لیتر پطرول را افزایش داد. اعتراض‌ها مردمی ایران علیه دولت این کشور، که نزدیک به سه هفته ادامه یافت، در صد شهر ایران راه‌اندازی شده بود.

اعتراض‌های نخستین در محل‌های آغاز شد که اغلب کارگر و فقیرنشین بودند.
بر اساس اطلاعات رسیده به ایران انترنشنال، الیاس حضرتی، نماینده‌ی تهران در جلسه‌ی داخلی حزب اعتماد ملی، آمارهایی را بازگو کرده که از طرف دستگاه‌های امنیتی به طور داخلی، منتشر شده است. بر اساس این اطلاعات، تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر در ایران ۲۱۲ نفر و تعداد بازداشت‌شدگان بیش از هشت هزار نفر اعلام و تأکید شده که تعداد بازداشت‌ها، افزایش خواهد یافت.
بر اساس یافته‌های این شبکه‌ی تلویزیونی، در میان کشته‌شدگان، ۹ افغان شامل است و ۶۷ افغان دیگر نیز توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده اند.
وزارت خارجه‌ی افغانستان، کشته شدن ۹ مهاجر افغان را در اعتراض‌ها اخیر ایران تأیید می‌کند. گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که تا کنون فامیل‌های سه نفر از مهاجران کشته شده به سفارت افغانستان در تهران مراجعه کرده تا در خصوص تحویل‌گیری اجساد شان، همکاری شود.
این ‌که مهاجران افغان در اعتراض‌ها ایران چگونه و چرا کشته شده اند، هنوز جزئیات دقیقی وجود ندارد. وزارت خارجه‌ی افغانستان، تحقیقات خود را در این راستا آغاز کرده است.
مسؤولان وزارت مهاجران و بازگشت ‌کنندگان، می‌گویند که برای آن‌ها تا کنون هیچ‌گونه گزارشی از کشته شدن مهاجران افغان در اعتراض‌ها ایران، نرسیده است.
سه روز قبل، سازمان عفو بین‌الملل، در گزارش خود اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌ها در ایران به صورت قطعی به ۱۶۱ نفر می‌رسد. این سازمان در گزارش خود گفت که شمار واقعی کشته‌شدگان احتمالا افزایش یابد. در عین حال، مقام‌های ایرانی نیز می‌گویند که بازداشت معترضان در شهرها به خصوص تهران ادامه دارد؛ اما تا کنون هیچ‌گونه آمار رسمی‌ای از کشته‌ و بازداشت‌شدگان ارائه نشده است.