پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

ملا یعقوب

ملامحمد یعقوب مجاهد: جهان در مقابله با ما است

۰۴ ثور ۱۴۰۱

ملا محمد یعقوب مجاهد، فرزند ملا عمر و سرپرست وزارت دفاع دولت سرپرست طالبان می‌گوید که جهان در مقابله با آن‌ها است و همسایه‌های افغانستان نیز باعث «رنج» می‌شوند.

او این اظهارات را امروز (یک‌شنبه، ۴ ثور) در سخنرانی خویش در محفلی که به مناسبت یادبود از نهمین سالگردِ  وفات پدرش ملا محمد عمر مجاهد، بنیان‌گذار تحریک اسلامی طالبان در کابل بیان کرد.

او گفت: «افغانستان حالا هم با مشکلات زیاد مواجه است، جهان هم با ما در مقابله است و رنج و تکلیف همسایه‌ها را نیز شاهد هستیم، مثال‌اش رویداد خوست و کنر است.»

اشاره‌ی سرپرست وزارت دفاع طالبان به «رنج» همسایه‌های افغانستان، حمله‌های هوایی اخیر پاکستان در ولایت‌های خوست و کنر است که جان ده‌ها غیرنظامی از جمله زنان و کودکان را گرفت.

با این حال، ملا یعقوب در اظهاراتش تأکید کرد که طالبان نمی‌گذارند تا کسی از داخل و یا از بیرون امنیت افغانستان را مختل کند.

وفات ملا عمر در سال ۱۳۹۴ فاش شد و گفته شد که او دو سال پیش از آن درگذشته است؛ طالبان اما چند سال بعد مرگ او را تأیید کردند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی طالبان، در مراسم امروز گفت که ملا محمد عمر مجاهد به اثر مریضی توبرکلوز درگذشته است. او درباره‌ی محل مرگ ملا عمر چیزی نگفت اما گفته می‌شود که بنیانگذار طالبان در پاکستان وفات کرده است. مجاهد گفت که آنان می‌خواهد تا نسل‌های بعدی راه ملا عمر را ادامه دهند.