پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف آلوده گی هوا

اداره محیط زیست، به‌جنگ باآلودگی هوای شهرکابل کمر بست

۱۶ قوس ۱۳۹۸

 روزنامه آن لاین سیاه وسفید:

مسؤلین اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست کشور، می‌گویند که پلان های به منظور کاهش و کنترول آلودگی هوا در شهر کابل، روی دست گرفته شده است.

شاه‌زمان میوندی، رییس این اداره، در یک نشست خبری امروز در شهر کابل گفت که این شهر به دلیل انکشاف غیرپلانی در سال‌های گذشته، با مشکلات آلودگی هوا مواجه است.

او افزود که میزان آلودگی هوا در فصل زمستان، به چالش جدی تبدیل شده و نگران‌کننده است؛ اما در هماهنگی با سایر اداره‌های حکومتی، برنامه‌هایی روی دست گرفته شده تا از کاهش قابل ملاحظه‌ای در آلودگی هوا رونما شود.

آقای میوندی گفت: «افزایش ساخت‌وساز غیرپلانی، خامه بودن سرک‌ها، نبود ترانسپورت منظم شهری، کمبود ساحات سبز، عدم دسترسی به برق منظم و مهم‌تر از همه استفاده از مواد سوخت آلوده‌کننده در فصل زمستان، از دلایل افزایش آلودگی هوا در شهر کابل است.»

او تصریح کرد که تنها اداره‌های دولتی نمی‌توانند به تنهایی با آلودگی هوا مبارزه کنند؛ بلکه این کار، نیازمند همکاری سکتور خصوصی، جامعه‌ی مدنی، رسانه‌ها، علمای دینی، مراجع علمی و شهروندان نیز است.

رییس اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست، گفت: «دو برنامه برای کاهش آلودگی هوا (یکی برای شهر کابل و دومی برای ولایت‌ها) تهیه و تصویب شده که در برنامه‌ی پنج‌ساله روی جلوگیری، کاهش و مدیریت آلودگی هوای شهر کابل، به ۲۵ وزارت‌خانه و اداره‌ی دولتی وظایف مشخص زیر ۱۳ سکتور که در برگیرنده‌ی بیش‌تر از ۵۰ مورد می‌شود، تشخیص شده است.»

آقای میوندی گفت که اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست در زمستان سال گذشته،۱۱ مورد برنامه‌ی زمستانی داشته که ۸۰ درصد آن تطبیق شده است.

او افزود که در دو ماه گذشته، ۳۴۹ مورد ارزیابی انجام شده که شامل، نظارت از داش‌های خشت‌پزی، ریگریشن‌ها، حمام‌ها و رستورانت‌ها بوده و گزارش آن به اداره‌ها‌ی مربوط ارائه شده است.

این در حالی است که با شدت گرفتن سرما، شهر کابل چهار روز متوالی صدرنشین جدول شهرهای آلوده‌ی جهان شده بود.