پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف ارگ

ارگ: بدون آتش‌بس هیچ طرح صلحی را نمی‌پذیریم

۲۸ جدی ۱۳۹۸

ارگ ریاست جمهوری، برقراری آتش بس را یگانه راه رسیدن به یک صلح پایدار عنوان کرد و گفت هرگونه طرح آمریکا و طالبان بدون آتش بس برای دولت پذیرفتنی نیست.

 این در حالیست که بدون در نظر گرفتن تمهیدات دولت وحدت ملی به اعلام آتش‌بس، گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان برای کاهش خشونت‌ها ادامه دارد، ریاست جمهوری افغانستان تامین آتش‌بس را تنها راه برقراری صلح پایدار دانست.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار توئیتی صلح را «اولویت اساسی» دولت، مردم و متحدان بین‌المللی افغانستان دانست.

وی افزود: تامین آتش‌بس تنها راه برای رسیدن به صلح پایدار و باعزت است که خواست مردم و دولت افغانستان می‌باشد.

صدیقی با تاکید بر ضرورت برقراری آتش‌بس تصریح کرد: هر طرحی که در آن آتش‌بس به عنوان یک گام اساسی مطرح شود مورد پذیرش مردم و دولت افغانستان قرار خواهد گرفت.

دولت افغانستان که از آغاز گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان به حاشیه رانده شده است؛ همواره بر ضرورت برقراری آتش‌بس به عنوان بخشی از توافق مذاکرات قطر تاکید دارد اما به گفته طالبان هیچ چیز جدیدی وارد این توافقنامه نشده و مذاکرات شامل آتش‌بس نمی‌باشد.

 منابع در گروه طالبان از این پیش گفته‌اند که پس از یک ماه رای‌زنی‌های درون‌گروهی، ملا هبت‌الله، رهبری کنونی گروه طالبان به جای آتش‌بس، روی کاهش خشونت‌ها در بزرگ‌شهرهای افغانستان توافق کرده است. هم‌چنان شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان روز پنج‌شنبه با نشر یک پیام تصویری گفته است که گروه طالبان برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان ابراز آماده‌گی کرده است. کاهش خشونت‌ها در دهمین دور مذاکرات رسمی ‌آقای خلیل‌زاد از سوی امریکا مطرح شده است. در همین حال، آقای قریشی پذیرفتن این خواست امریکا از سوی طالبان را برای امضای توافق‌نامه صلح سودمند و گامی‌ به پیش در گفت‌وگوهای صلح عنوان کرده و افزوده است که با این اقدام طالبان، اسلام‌آباد مسوولیتش را در روند صلح افغانستان ادا کرده است.

حکومت افغانستان در حالی روی برقراری آتش‌بس تاکید دارد که به باور وزارت دولت در امور صلح، طرح کاهش خشونت، مکلفیت اجرایی در پی ندار

عبدالسلام رحیمی؛ وزیر دولت در امور صلح نیز اخیراً با تاکید بر موضع کابل مبنی بر اعلام آتش‌بس، کاهش خشونت‌ها را بی معنی خوانده بود.

رحیمی گفته بود که در کاهش خشونت افراد مکلف به انجام چیزی نیستند، اما در آتش‌بس با وجودی که عملی‌ کردن صد درصدی آن مشکل است، درباره آن تعهد وجود دارد.

گفتنی است که آمریکا و طالبان تاکنون بر روی چهار محور موافقت کرده‌اند که شامل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کاهش خشونت‌ها، عدم استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها و نیز آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.