پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

داعش در افغانستان

اعدام صحرایی نیروهای داعش در شرق کشور

۱۶ سرطان ۱۴۰۱

سازمان دیدبان حقوق بشر سازمان ملل با نشر گزارشی می‌گوید که نیروهای تفنگ‌دار طالبان، اعضا و حامیان شاخه خراسان گروه داعش در شرق افغانستان را به‌طور صحرایی اعدام و به زور ناپدید کرده‌اند.

در این گزارش آمده است، از زمانی که طالبان قدرت را بدست گرفته‌اند، ساکنان ولایات ننگرهار و کنر اجساد بیش از ۱۰۰ مرد را که در کانال‌ها و مکان‌های دیگر انداخته شده‌ بودند، کشف کرده‌اند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر که روز چهارشنبه (۱۵ سرطان) منتشر شده، آمده است که نیروهای طالبان عملیات جست‌و‌جوی «ظالمانه» و حملات شبانه را علیه ساکنانی انجام داده‌اند که آنان را به پناه‎دادن یا حمایت از گروه داعش متهم می‌کردند.

به نقل از گزارش دیدبان، در جریان این حملات، نیروهای طالبان ساکنان را مورد ضرب‌وشتم قرار داده و مردانی را که به عضویت داعش خراسان متهم می‌کردند، بدون طی مراحل قانونی یا افشای محل نگه‌داری آنان به خانواده‌های‌شان، بازداشت کرده‌اند.

دیدبان حقوق بشر گفته‌اند که تعداد نامعلومی از افراد متهم به داعش به‌طور صحرایی اعدام شده‌اند.

در این گزارش، دیدبان به نقل از پتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیایی این نهاد آمده است: «ما یک کانال تخلیه‌شده در ننگرهار را بررسی کردیم که در آن بین آگست ۲۰۲۱ تا اپریل ۲۰۲۲ بیش از ۱۰۰ جسد رها شده‌ بود. به نظر می‌رسد که مقامات طالبان به نیروهای خود اختیار تام داده‌اند تا افرادی را که ادعا می‌شود جنگجو هستند، بازداشت کنند، ناپدید کنند و یا بکشند.»

این نهاد افزوده است که اجساد یافت‌شده شواهدی از شکنجه و اعدام‌های «وحشیانه» را نشان می‌دادند: «برخی از آن‌ها دست و پا نداشتند، طناب‌هایی به گردن‌شان زده شده‌بود، یا گلو و سرشان بریده شده‌ بود».

دیدبان حقوق بشر نوشته است که کارمندان صحی در ننگرهار گفتند که ۱۱۸ جسدی را ثبت کرده‌اند که از ماه آگست تا دسامبر در سراسر این ولایت پیدا شده‌ بودند.

یک گزارش رسانه‌ای به نقل از یکی از جنگجویان طالبان می‌گوید: «ما حملات شبانه انجام می‌دهیم و همین که یکی از اعضای داعش را پیدا کنیم، در جا می‌کشیم‌اش». سازمان ملل متحد گزارش داده است که عملیات طالبان علیه داعش خراسان «به‌شدت به بازداشت‌ها و قتل‌های غیرقانونی متکی است.»

دیدبان حقوق بشر افزوده است که قوانین بین‌المللی بشردوستانه یا قوانین جنگ که در مورد درگیری مسلحانه بین طالبان و داعش خراسان لازم‌الاجرا است، همه‌ی طرف‌ها را موظف می‌کند که با هر کسی که در بازداشت به سر می‌برد انسانی رفتار کنند.

به گفته‌ی این نهاد، بازداشت‌های خودسرانه، اعدام‌های صحرایی و سایر اشکال بدرفتاری ممنوع است و افراد مسئول مشمول کسانی‌اند که به‌دلیل جنایات جنگی باید تحت پی‌گرد قانونی قرار گیرند.

دیدبان حقوق بشر تأکید کرده است که اعضای مظنون داعش خراسان که به ظن ارتکاب جرایم بازداشت می‌شوند باید فوراً در برابر قاضی آورده ‌شوند، به‌طور مناسب تفهیم اتهام شوند و مطابق با استانداردهای بین‌المللی دادرسی عادلانه تحت پی‌گرد قانونی قرار گیرند.

پتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر گفته است: «جنایت‌های متعدد داعش خراسان پاسخ مخوف طالبان را توجیه نمی‌کند و نیز نیروهای طالبان بارها و بارها اعدام‌های صحرایی و سایر جنایات جنگی را علیه افرادی که در بازداشت به سر می‌بردند انجام داده‌اند و هنوز مسئولین را مورد بازخواست قرار نداده‌اند.»

داعش در سال‌های اخیر حملات مرگ‌باری را علیه هزاره‌ها و شیعیان افغانستان و دیگر اقلیت‌های مذهبی و هم‌چنین طالبان و نیروهای دولتی سابق انجام داده‌اند.

این در حالی است که ذبیح الله مجاهد، گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر را رد کرده است