پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

فقر

افغانستان در یک قدمی قحطی

۲۷ حمل ۱۴۰۲

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل هشدار داده که با کاهش کمک‌های بین‌المللی، افغانستان در بالاترین سطح خطر قحطی در ۲۵ سال اخیر قرار گرفته است.

به گزارش این دفتر، هم اکنون در افغانستان ۲۰ میلیون نفر با گرسنگی شدید روبه‌رو هستند و شش میلیون نفر در یک قدمی قحطی قرار دارند.

این دفتر روز یکشنبه (۲۷ حمل) در گزارشی همچنین هشدار داد که اگر منابع مالی به صورت فوری فراهم نشود، افغانستان به مقیاس گسترده‌ای با فاجعه بشری روبه‌رو خواهد شد.

براساس این گزارش، در حالی که کمک‌های بین‌المللی به افغانستان به شدت کاهش یافته، در حال حاضر افغانستان بیشترین تعداد افراد روبه‌رو با قحطی را در جهان دارد.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان در گزارش خود افزوده که در ربع نخست سال ۲۰۲۳، تنها ۲۵۰ میلیون دالر از ۴.۶ میلیارد دالر کمک درخواستی این سازمان تامین شده است.

این مقدار پول تنها ۵.۴ درصد از پولی را تشکیل می‌دهد که سازمان ملل برای پاسخگویی به نیازهای بشری در افغانستان از جامعه جهانی درخواست کرده است.

در همین حال، برنامه جهانی غذا اعلام کرده که با منابع مالی که هم اکنون در اختیار دارد، تنها به چهار میلیون نفر از ۱۳ میلیون نفر نیازمند به کمک، در ماه اپریل رسیدگی می‌کند.

سازمان ملل می‌گوید این به معنای آن است که برنامه جهانی غذا ۹ میلیون نفری را که هم اکنون با خطر گرسنگی مواجه هستند، از برنامه کمک‌های غذایی خود حذف کرده است.

پس از روی کار آمدن طالبان در ۲۰۲۱، برنامه‌های کمک‌های بشری در افغانستان به صورت کم‌پیشینه‌ای با کمبود منابع مالی مواجه شد و آمار افرادی که ناامنی غذایی را در سطح رسیدگی فوری تجربه می‌کردند، تا نزدیک به هفت میلیون نفر بالا رفت.

سازمان ملل می‌گوید که این آمار پارسال به حدود چهارونیم میلیون نفر کاهش یافت، ولی امسال بار دیگر شمار آنها به شش میلیون نفر افزایش یافته است.