پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

شورای حقوق بشر

افغانستان رای نیاورد و از کسب عضویت در شورای حقوق بشر باز ماند

۲۰ میزان ۱۴۰۱

 در انتخابات مجمع عمومی سازمان ملل که برای گزینش ۱۴ عضو جدید برای شورای حقوق بشر این سازمان که برای سال‌های۲۰۲۳- ۲۰۲۵ راه اندازی گردیده بود، افغانستان رای کافی بدست آورده نتوانست و از عضویت در این شورا بازماند.

مطابق اعلام شورای حقوق بشر، ۱۴ عضو جدید شامل الجزایر، بنگله‌دیش، بلجیم، شیلی، کاستاریکا، گرجستان، آلمان، قرقیزستان، مالدیف، مراکش، رومانیا، آفریقای جنوبی، سودان و ویتنام اند.

از شرق آسیا، افغانستان، بنگله‌دیش، قیرقیزستان، مالدیف، کوریای جنوبی و ویتنام برای احراز چهار کرسی با هم رقابت می‌کردند که از این میان افغانستان و کوریای جنوبی موفق نشده‌اند. از ۱۳ کرسی سهم آسیا نُه کرسی دیگر اشغال شده بود.

اعضای شورای حقوق بشر متشکل از نماینده ۴۷ کشور است که توسط رأی انتخاب می‌شوند.

توزیع کرسی‌ها در شورا براساس حضور جغرافیایی برابر است: ۱۳ کرسی برای گروه آفریقا، ۱۳ کرسی برای گروه آسیا، شش کرسی برای گروه اروپای شرقی، هشت کرسی برای گروه امریکای لاتین و کارائیب و هفت کرسی برای گروه اروپای غربی و سایر کشورها.

نمایندگی دیپلماتیک افغانستان در جنوا که در اختیار دیپلمات‌های حکومت پیشین است، در آستانه برگزاری این انتخابات در بیانیه‌ای گفته بود که یک کرسی در شورای حقوق بشر فرصتی حیاتی برای ادامه‌ی رساندن صداها، نگرانی‌ها، مطالبات و واقعیت‌های روزمره‌ی رنج مردم افغانستان خواهد بود.

این نمایندگی گفته بود که رأی دادن به افغانستان گام مهمی در جهت درست برای پاسخ به وضعیت وخیم حقوق بشر خواهد بود.