پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف تحلیف غنی

امریکا لای چرخ مراسم تحلیف ارگ سنگ گذاشت ـ تحلیف غنی روز پنجشبه برگزار نمی‌شود

۰۶ حوت ۱۳۹۸

به دنبال تنش‌های انتخاباتی اخیر در افغانستان، ایالات متحده‌ی امریکا از ادامه‌ی این تنش‌ها ابراز نگرانی کرده و از رییس‌جمهور غنی خواسته است که مراسم تحلیف خود را به تأخیر بیاندازد. مراسم تحلیف غنی قرار است به روز پنج‌شنبه برگزار شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام آگاه گزارش کرده است که امریکا نگران است که تنش‌های انتخاباتی میان آقای غنی و عبدالله عبدالله که او نیز برای برگزاری مراسم تحلیف آمادگی می‌گیرد، تلاش‌های صلح را با خطر مواجه سازد.

این منابع همچنان به رویترز گفته‌اند که به دلیل همین نگرانی، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان که از هفته‌ی گذشته بدینسو در کابل به سر می‌برد، تلاش دارد تا آقایان غنی و عبدالله را از برگزاری مراسم تحلیف منصرف کند.

این در حالی است که دوره‌ی کاهش خشونت میان طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان وارد چهارمین روزش شده است. قرار است این دوره تا پایان روز جمعه آینده ادامه یابد.

همچنان قرار است توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در دهم حوت امضا شود، توافقی که راه را برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باز می‌کند.

از سویی هم، یک مقام ارشد پیشین افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته است که حتا اگر یک هیأت همه‌شمول برای مذاکره با طالبان از سوی حکومت افغانستان تشکیل شود، تنش انتخاباتی میان آقایان غنی و عبدالله بر روند مذاکرات صلح سایه می‌اندازد.