پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف خلیلزاد و غنی

امریکا وطالبان در یک قدمی آتش‌بس ـ خلیل‌زاد به مرحله‌ی مهم از رسیدن به‌صلح قرار داریم

۲۸ قوس ۱۳۹۸

روزنامه آن‌لاین سیاه وسفید:

نمایندۀ ویژه کاخ سفید در امور صلح افغانستان در سفرش به کابل و دیدار با سران حکومت وحدت ملی، این سفرش را پردست آورد خوانده است.

زلمی خلیلزاد در حساب توییتری اش نوشته است: “ما به یک مرحلۀ مهم در روند صلح افغانستان نزدیک می‌شویم. مشورت‌های دو روزه را در کابل انجام دادم. سفر مثمر بود”.

We’re approaching an important stage in the #AfghanPeaceProcess. Wrapped up two days of consultations in #Kabul. Productive trip. pic.twitter.com/oqRAnbQHgj

— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) December 18, 2019
آقای خلیلزاد در سفرش به کابل، برعلاوۀ دیدار با جان بس، سفیر ایالات متحده و جنرال میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان، با سران حکومت افغانستان، حامد کرزی رییس جمهور پیشین، رهبران سیاسی و فعالان زن دیدار کرده است.

تلاش‌ها برای کاهش خشونت و هموارکردن راه برای مذاکرات بین‌الافغانی محور بحث این دیدارها بوده است.

ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته است که در دیدار آقای خلیلزاد با رییس جمهور غنی روی “چگونگی تامین آتش‌بس و پرداختن به پناه‌گاه‌های امن طالبان در بیرون از افغانستان” صحبت شده است.

زلمی خلیلزاد در حالی از نزدیک‌شدن به “مرحله‌ای مهم” در روند صلح افغانستان خبر داده است که علی شمخانی، رییس شورای عالی امنیت ملی ایران، روز چهارشنبه ۱۸ دسمبر (۲۷ قوس) پس از برگزاری نشست امنیت منطقه‌یی تهران، در یک کنفرانس خبری گفت که هر استراتیژی، تصمیم و یا برنامه‌ای که بدون مشارکت مردم افغانستان باشد، “نادرست و محکوم به ناکامی است.”

انتظار می‌رود که آقای خلیلزاد دوباره به دوحه برگردد و گفتگو با نمایندگان طالبان را که موقتی توقف یافته، از سر گیرد.