پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف زنان ننگرهاری

برقع‌پوشان ننگرهاری، صدای اعتراض بلند کردند

۱۸ قوس ۱۳۹۸
روزنامه آن لاین سیاه وسفید:

زنان برقع‌پوش ولایت ننگرهار در یک اقدام بی پشینه به ناامنی‌های اخیر در این ولایت اعتراض کردند

شماری از زنان و فعالان مدنی در ولایت ننگرهار به ناامنی‌های اخیر در این ولایت اعتراض کرده‌اند. این زنان به گونه‌ی نمایشی «جنازه‌ی امنیت» را بر شانه‌های‌شان حمل کرده‌اند.

فریدخان، سخن‌گوی فرماندهی پولیس ولایت ننگرهار اعتراض شماری از زنان و فعالان مدنی این ولایت را تأیید کرد. او از ارایه‌ی جزئیات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

زنان و فعالان مدنی در ننگرهار در حالی به ناامنی‌های اخیر در این ولایت دست به اعتراض زده‌اند که روز چهارشنبه هفته گذشته، تیتسو ناکامورا، رییس مؤسسه‌ خیریه‌ «خدمات پزشکی صلح جاپان» همراه با پنج همکار افغان خود در نتیجه‌ی یک حمله‌ی مسلحانه در شهر جلال‌آباد کشته شد.

ناکامورا شهروند جاپان بود، اما رییس‌جمهور اشرف غنی به پاس خدمات «ناکامورا» به او «تابعیت افتخاری افغانستان» را نیز اعطا کرده بود. او در ولایات شرقی افغانستان به نام «کاکا مراد» مشهور شده بود.

کشته شدن ناکامورا با واکنش‌های گسترده به همراه بود. بسیاری از شهروندان افغانستان نیز از ناکامورا به عنوان یک «قهرمان» یاد کرده و در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از او منتشر کردند. روزهای چهارشنبه و پنج شنبه مراسم شمع افروزی به یادبود از او در ننگرهار و کابل راه‌اندازی شده بود.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. گروه طالبان اعلام کرده است که جنگ‌جویان این گروه در این حمله دست نداشته‌اند.

والی ننگرهار اما پیشتر گفته بود که قتل آقای ناکامورا در خارج از افغانستان طرح‌ریزی شده و دلیل آن هم کارهای مؤثر این امدادگر جاچانی در راستای مهار آب در ننگرهار بوده است.

گزارش از ( آصف اکبری)