پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

بنت

بنت از طالبان خواست که به رسانه و رسانه‌گری در افغانستان احترام بگذارد

۱۳ ثور ۱۴۰۲

گزارش‌گر حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، از  حاکمیت طالبان خواست که به رسانه‌های آزاد، کثرت‌گرا، مستقل و فراگیر احترام بگذارد.

ریچارد بنت همچنین از «زنان روزنامه‌نگار افغان که به رغم محدودیت‌ها و خطرات جانی اطلاع‌رسانی می‌کنند» ستایش کرد.

این روز در حالی فرا می‌رسد که طالبان در بیش از ۲۰ ماه گذشته، محدودیت‌های شدیدی بر نهادهای رسانه‌ای و خبرنگاران در افغانستان وضع کرده است.

این گروه محدودیت‌های شدیدتری بر خبرنگاران زن در رسانه‌های افغانستان اعمال کرده است. از جمله، طبق دستور طالبان، مجریان زن در هنگام اجرای برنامه باید ماسک بپوشند.

طالبان به رسانه‌های داخل افغانستان اجازه انتقاد از سیاست‌های این گروه را نمی‌دهد و در بخش‌های مختلف فعالیت آنان سانسور گسترده اعمال کرده است.

در کنار این، مرکز خبرنگاران افغانستان روز سه‌شنبه با نشر گزارشی گفت که در یک سال گذشته ۲۱۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران را در افغانستان ثبت کرده است.

این مرکز، علت افزایش ۶۴ درصدی خشونت علیه خبرنگاران افغان را برخورد طالبان و حمله داعش در مزارشریف اعلام کرده است.

در همین حال، شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز چهارشنبه در توییتی نوشت که در نزدیک به دو سال گذشته، هزاران خبرنگار و فعال رسانه‌ای به ویژه خبرنگاران زن شغل‌های خود را از دست داده‌اند.

خانم اکبر افزود که در افغانستان تحت کنترول طالبان، خبرنگاران بازداشت، زندانی و شکنجه شده‌اند. او گفت که طالبان می‌خواهد با حمله بر آزادی بیان، سکوت گورستان بر افغانستان مستولی شود.

در همین حال، نی، نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان گفته است که با پس از تسلط طالبان در افغانستان، بیش از نیمی از رسانه‌های آزاد به دلیل مشکل اقتصادی و چالش‌های موجود در کشور از فعالیت باز مانده‌اند.

نی در بیانیه‌ای گفت که در کنار این، با توقف فعالیت رسانه‌ها بیش از ۶۵ درصد خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای نیز بی‌کار شده‌اند.

این نهاد تصریح کرد که ادامه این موضعیت می‌تواند برای رسانه‌های آزاد افغانستان شکننده باشد.

نی از نهادهای بین‌المللی حامی خبرنگاران و رسانه‌ها خواست که از رسانه‌های افغانستان حمایت کنند.

سوم اپریل (۱۳ ثور) همه ساله به عنوان روز جهانی آزادی مطبوعات تجلیل می‌شود.