پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف طیاره های

ترافیک پروازهای عبوری در فضای افغانستان

۲۱ جدی ۱۳۹۸

سازمانِ هوانوردی ملکی کشور اعلام کرده است که به دنبال بروز تنش‌های اخیر در منطقه، پروازهای عبوری از فضای افغانستان ۲۵ درصد افزایش یافته است.

در اعلامیه‌ی این اداره که امروز (شنبه، ۲۱ جدی) منتشر شده، آمده است که تنش‎‌های اخیر در منطقه به‌ویژه میان امریکا و ایران سبب شد تا پروازهای عبوری شرکت‌های هوایی جهان به دلیل مشکلات امنیتی در فضای ایران و خلیج فارس، تغییر مسیر بدهند.

براساس اعلامیه، سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی جهان «ایکاو» و انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی «آیاتا» از افغانستان و شماری دیگر از کشورهای منطقه خواسته است تا در زمینه‌ی پذیرش پروازهای عبوری بیشتر از فضای‌شان همکاری کنند.

در اعلامیه آمده است: «اداره‌ی هوانوردی ملکی افغانستان با اعلام آمادگی در این زمینه، عملا پذیرایی پروازهای عبوری شرکت‌های هوایی جهان بوده که به دلیل مشکلات امنیتی در فضای ایران ‌و خلیج فارس، تغییر مسیر داده‌اند.»

اداره‌ی هوانوردی ملکی در ادامه افزوده است که این اداره با در اختیارداشتن تکنالوژی لازم، برای تسهیل پروازهای عبوری آمادگی کامل دارد.

این اداره همچنان گفته است که می‌تواند در مدیریت جریان ترافیک هوایی و سیستم «ایر ناویگیشن» منطقه به‌گونه‌ی موثر نقش داشته باشد.

این در حالی است که اخیرا تنش میان امریکا و ایران بر سر کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران افزایش یافته است.

از سویی هم، یک هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ اوکراین بامداد روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته (۱۸ جدی) پس از بلندشدن از فرودگاه «امام خمینی» در تهران، پایتخت ایران سقوط کرد. علت سقوط این هواپیما که در نتیجه‌ی آن ۱۷۶ نفر کشته شدند، در آن زمان نقض فنی اعلام شده بود.