پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف نماینده ایران در امور افغانستان

تهران و کابل روی سفر اخیر طالبان به ایران تبادل اطلاعات کردند

۱۷ قوس ۱۳۹۸

 نماینده خاص جمهوری اسلامی ایران، در امور افغانستان در پیوند با سفر هیأت بلندرتبه دفتر قطر گروه طالبان به ایران برای اشرف غنی معلومات داد

 

 محمدابراهیم طاهریان، نماینده‌ی خاص ایران در امور افغانستان در دیداری با رییس‌جمهور اشرف غنی، در رابطه به سفر هیأت طالبان به تهران، به او معلومات داده است.

ارگ ریاست‌جمهوری در اعلامیه‌ای گفته است که این دیدار پیش از ظهر امروز (شنبه، ۱۶ قوس) انجام شده و دو طرف در رابطه به گسترش روابط دوجانبه و روند صلح افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

نماینده‌ی خاص ایران در امور افغانستان در این دیدار همچنان گفته است که دولت جمهوری اسلامی ایران بر موقف اصولی خود که احترام به قانون اساسی افغانستان است، پابند است.

آقای طاهریان در ادامه گفته است تهران از روند صلحی که حکومت‌محور باشد و به مالکیت و رهبری حکومت افغانستان به پیش برده شود، حمایت می‌کند.

در همین حال، رییس‌جمهور غنی نیز گفته است که صلح و ثبات در افغانستان به معنی صلح و ثبات در منطقه است و دولت افغانستان تلاش می‌کند که صلح دایمی در این کشور تأمین شود.

این در حالی است که پس از توقف مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان، هیأتی از دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر دو بار برای گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده است.

در آخرین مورد ملا برادر آخند، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر در تاریخ پنجم قوس در رأس هیأتی از این گروه به تهران رفته بود.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در آن زمان گفته بود که ملا برادر و هیأت همراه او با جواد ظریف، وزیر خارجه و دیگر مقام‌های ارشد ایرانی ملاقات و در مورد راه‌های حل مسالمت‌آمیز معضل افغانستان و روند جاری صلح، بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.