پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

توافق طالبان با امریکا مردم چند ولایت را به سرک کشاند

۱۳ حوت ۱۳۹۸

صبح امروز جمعی کثیری از فعالین مدنی در کابل و هم‌زمان در پنج ولایت کشور با راه‌اندازی تظاهرات مدنی و صلح آمیز با شعار (صلح به کدام قیمت ؟) در حضور ده‌ها رسانه‌ی داخلی و خارجی اقدام به تظاهرات کردند.

به گزارش سیاه وسفید به نقل از خبرگزاری رشد، این تظاهرات که هم‌زمان در ولایات کابل، هرات، بلخ، بامیان، دایکندی ومیدان وردک برگزار شد خواهان وضاحت بیشتر مفاد این توافق‌نامه‌ی صلح و لایه‌های پنهان این توافق که دور از چشم رسانه‌ها و افکارِ عمومیِ انجام شده است، شدند.

توافق صلح که میان امریکا و گروه طالبان در شهر دوحه‌ی قطر صورت گرفت علیرغم تاکید مقاماتِ واشنگتن وطالبان  برشفافیت آن، پنهان‌کاری‌های موجود در این توافقنامه که در رسانه ها درز کرده است نگرانی‌های مردم افغانستان را برانگیخته است.

از طرف دیگر گفته می‌شود یکی از مفادهای حساسیت برانگیز این توافقنامه رهاییِ بی قید و شرط ۵هزار زندانیِ طالب از قید دولت است که هم نا رضایتی دولت و هم مردم را برانگیخته است .

این در حالیست که درست درساعات اولیه‌ی امضای توافق نامه میان امریکا و طالبان، رئیس جمهور محمد اشرف غنی بر مفاد آزادی ۵هزار زندانی طالب اعتراض کرد و داکتر حمد الله محب  آوردنِ نام امارت اسلامی را در متن توافنقامه غیر قابل قبول خواند و اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع کشور؛ در صورت تداوم یکه تازی‌های گروه طالبان این توافق لغو خواهد شد.