پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

تشییع جنازه

تیرباران سه جوان در غرب کابل از سوی نظامیان طالبان

۰۸ جدی ۱۴۰۲

یک عضو ارتش پیشین افغانستان می‌گوید که نظامیان طالبان در غرب کابل پسر او‌ و دو نفر از همراهانش را «تیرباران» کرده‌اند که در نتیجه‌ی آن پسرش، علی‌جمعه حیدری و یک‌ نفر دیگر به نام علی‌رضا به قتل رسیده‌اند‌ و یک نفر دیگر آنان زخمی شده است.

محمد مهدی‌یار عضو ارتش سابق تایید می کند که این رویداد ده روز قبل (چهارشنبه، ۲۹ قوس) در «پوسته/پاسگاه اونچی» در غرب کابل رخ داده است.

او افزود که مسئولان حوزه‌ی سیزدهم طالبان در غرب کابل ابتدا از سرنوشت این افراد اظهار بی‌اطلاعی کردند، اما پس از چند روز قتل آنان را تأیید کردند و گفتند که اجسادشان در طب عدلی است.

این نظامی پیشین که اکنون در بیرون از کشور به‌سر می‌برد، گفت که بستگانش در کابل به تاریخ ششم ماه جدی، جسد پسرش و یک همراه او را از طب‌عدلی تحویل گرفتند و در قبرستان عمومی غرب کابل به خاک سپردند.

او در مورد وضعیت و هویت فردی که در این رویداد زخمی شده است، اطلاعاتی در دست نداشت.

آقای مهدی‌یار می‌گوید که علت طالبان «تیرباران» پسرش و‌ همراهان وی را «توهین به مجاهدین» گفته‌اند.

به گفته‌ی آقای مهدی‌یار، پسرش ۲۳ ساله بود و حدود چهار ماه پیش از ایران به افغانستان برگشته بود تا بتواند آمادگی کانکور بگیرد و در آزمون سراسری کانکور سال آینده شرکت کند.

آقای مهدی‌یار می‌گوید که پسرش «‌بی‌گناه» بود و بدون هیچ جرم و تقصیری به قتل رسیده است و او خواستار بررسی آن از سوی جامعه‌ی جهانی و سازمان‌های حقوق‌بشری است.

در روزهای اخیر ویدیویی منتسب به این رویداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن رده‌های از خون در کنار یک‌ ساختمان چند منزله و داخل یک جوی‌آب در یک کوچه دیده می‌شود.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشتند که طالبان این افراد را در کوچه‌ی «مسجد عمر فاروق» در منطقه‌ی دشت برچی، تیرباران کرده‌اند.

مسئولان و سخن‌گویان طالبان تا اکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، به صورت گسترده متهم به قتل فراقانونی نظامیان پیشین و اعضای خانواده‌های آنان شده‌اند.