پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

نشست قندهار

خبرگزاری باختر از برگزاری یک نشست بزرگ در کابل خبر می‌دهد

۲۰ ثور ۱۴۰۱

خبرگزاری دولتی باختر، با نشر گزارشی می‌گوید که ا.ا برای بحث بیشتر درباره‌ی مسائل سیاسی، امنیتی و اجتماعی نشست بزرگی را در کابل برگزار می‌کند.

تاریخ برگزاری این نشست و این که تحت چه عنوانی برگزار خواهد شد، روشن نیست؛ اما به گزارش این خبرگزاری، تأکید  بر این است که این نشست نباید مانند آن «نشست‌هایی باشد که در گذشته به نام‌های مختلف برگزار شد، مگر همه نمایشی بود و جنبه‌ی عملی نگرفت».

خبرگزاری باختر در این مطلب به نقل از منابعی آورده است در نشستی که توسط طالبان برگزار خواهد شد، نمایندگان اقوام، عالمان دین و چهره‌های سیاسی از تمامی ولایت‌ها شرکت خواهند کرد. به‌نوشته این رسانه، تاکید بر این است که این نشست از یک ترکیب فراگیر و جامع برخوردار باشد.

در این گزارش آمده است که این نشست درست زمانی برنامه ریزی‌شده است که افغانستان درگیر «یک سلسله مشکلاتی است که باید به آنها رسیدگی شود».

نویسنده‌ی در این گزارش می‌گوید که مشکل عمده اوضاع بد اقتصادی است که با تحریم و انجماد دارایی‌های افغانستان شکل گرفته است. همچنین به باور نویسنده، بحث دوم مشروعیت‌نیافتن رژیم طالبان از سوی جامعه جهانی است که این مشکل «ریشه در برنامه‌ریزی‌های کشورهای مغرض دارد».

در این گزارش همچنان آمده است که در نشست یادشده چگونگی رسیدگی به مشکلات جاری در کشور اولویت‌بندی و طبقه‌بندی و همچنین راه بیرون‌رفت از آن مشخص خواهد شد.

نویسنده باختر نوشته است که افغانستان در شرایطی به‌سر می‌برد که توطیه‌های بیرونی علیه نظام جدید در حال شکل‌گرفتن است و به‌باور او، کشورهایی‌اند که برای آغاز یک جنگ دیگر در افغانستان هیزم‌کشی می‌کنند، درحالی‌که مردم افغانستان از جنگ خسته‌اند.

اخیرا مخالفت‌های مسلحانه علیه طالبان گسترش یافته است. طی روزهای اخیر، ولایت‌های بغلان و پنجشیر گواه درگیری میان مخالفان طالبان با نیروهای این گروه بوده است. جبهات ضد طالبان ادعا دارند که به این گروه تلفات سنگین وارد کرده‌اند.

از جانب دیگر موضع‌گیری طالبان در قبال حقوق زنان و دختران واکنش‌های منفی گسترده‌ای داخلی و جهانی را در پی داشته است.