پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

دانشگاه بلخ

دانشجویان دختر دانشگاه بلخ: بازرسان زن این دانشگاه به حریم خصوصی ما تجاوز می‌کنند

۲۶ جوزا ۱۴۰۱

در ادامه‌ی اعمال محدودیت‌ها در برابر دانشجویان دختر در دانشگاه بلخ، مأموران زنی که از سوی دولت محلی بر این دانشگاه گماشته شده‌اند، دستکول‌های دانشجویان را بازرسی و وسایل آرایشی آنان را می‌شکنند.

روزنامه اطلاعات در گزارشی به نقل ازم نابع خویش در شهر مزار شریف ادعا کرده است که برخی از دانشجویان دختر که می‌خواهند نام‌شان در خبر ذکر نشود، به این روزنامه گفته اند که مأموران زن تعیین‌شده از سوی طالبان پس از بازرسی دستکول‌های‌شان وسایل آرایشی آنان را شکستانده‌اند.

یکی از این دانشجویان دختر امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ جوزا) این اقدام را تجاوز به حریم خصوصی بانوان عنوان کرد و از حکومت سرپرست طالبان خواست که جلوی این بدرفتاری‌ها را بگیرد.

او گفت: «دستکول یک خانم حریم خصوصی او است و هیچ کس حق ندارد به آن دست‌درازی کند. این کار طالبان تجاوز آشکار است و باید جلوی آن گرفته شود.»

در همین حال، یکی دیگر از دانشجویان دختر در دانشگاه بلخ می‌گوید که در جریان هفته‌ی جاری گواه جمع‌آوری انبوه از وسایل آرایش دختران و شکستاندن آن از سوی طالبان بوده است.

این دانشجو می‌گوید که اگر استفاده از آرایش خلاف اصول اسلامی است، چرا حکومت از سطح شهر آن را جمع‌آوری نمی‌کند؟ او افزود: «اگر واقعن آرایش خلاف ارزش‌های اسلامی است پس چرا اجازه‌ی ورود آن را طالبان می‌دهند؟ چرا از سطح شهر جمع نمی‌کنند؟»

این دانشجویان می‌گویند که در کنار این مورد هنوز هم بدرفتاری‌های طالبان به‌دلیل نوع پوشش و رنگ لباس و چادر دانشجویان دختر پا برجا است.

پیش از این نیز دانشجویان دانشگاه بلخ از لت‌و‌کوب سه دانشجوی دختر در دروازه‌ی ورودی این دانشگاه توسط مأموارن زن که از سوی طالبان معرفی شده‌اند، شکایت کرده بودند.