پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

ملا برادر

دیدار خلیلزاد با ملا برادر در دوحه

۰۱ جوزا ۱۳۹۹

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، در دیدارش با ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان در قطر تأکید کرده که توافق‌نامۀ آمریکا با طالبان در هم پیوسته است.

روزنامه سیاه و سفید:

آقای خلیلزاد بامداد امروز (پنج‌شنبه، اول جوزا/خرداد) در یک رشته توییت نوشته است: «من سه ملاقات سازنده با ملا برادر و اعضای کمیسیون سیاسی طالبان داشتم. تأکید کردم که توافق‌نامۀ ایالات متحده-طالبان درهم پیوسته است: تعهدات ضد تروريسم، مذاکرات بین‌الافغانی، خروج نیروها و کاهش تدریجی خشونت که منجر به آتش‌بس دائمی شود.»

او در این دیدار در بارۀ خشونت‌ها به طالبان گفته ‌است که تمام جوانب باید خشونت را کاهش دهند.

خلیلزاد می‌گوید: «هزینۀ این جنگ را افغانان بی‌گناه بسیار زیاد و از مدت‌ها، متحمل شده‌اند.»

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان همچنان می‌گوید که طالبان تعهدشان را به توافق‌نامه و تطبیق آن ابراز کرده‌اند.

در این حال سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که ملابرادر معاون سیاسی این گروه در چند نشست پی‌هم با زلمی خلیلزاد در بارۀ سرعت‌بخشیدن روند صلح به گونۀ مفصل صحبت کرده‌ است.

او می‌افزاید، ملابرادر گفته است که حل مسألۀ افغانستان در عملی‌شدن کامل توافق‌نامه می‌باشد.

شاهین در توییترش نوشته که در این دیدار ملابرادر گفته است: «رهایی زندانیان زمینه را برای مذاکرات بین‌الافغانی مساعد می‌سازد. بدون توافق‌نامه میکانیزم‌های دیگر به معنای ایجاد موانع در روند صلح می‌باشد. اکنون هم به پروسه صلح زیان رسیده، تعویق بیشتر زیان بیشتر را همراه دارد.»

گفتنی‌ست که نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان پس از دیدار با ملابرادر در دوحه، روز گذشته به کابل آمد و با محمداشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی دیدار کرد.

در این دیدار که در ارگ انجام شد هر دو طرف روی گام‌های بعدی در روند صلح گفت‌وگو کرده‌اند