پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف دوحه

دیدار سه جانبه‌ی‌ امریکا، قطر و طالبان در دوحه

۲۱ دلو ۱۳۹۸

سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در دوحه‌ی قطر اعلام کرد که نمایندگان این گروه با وزیر خارجه‌ی قطر و زلمی خلیلزاد در مورد مسایل مهم گفتگو کرده‌است.

 سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اخیرا  در حساب توییتر این گروه نگاشته است: نمایندگان طالبان و آمریکا شامل ملا عبدالغنی برادر؛ معاون سیاسی طالبان، ملا محمد فاضل مظلوم، ملا خیرالله خیرخواه و مولوی امیرخان متقی با وزیر خارجۀ قطر و زلمی خلیلزاد دیدار کردند و دربارۀ نتایج مذاکرات و مسائل مهم در پیوند به گام‌های بعدی بحث شد.

سخنگوی طالبان در این مورد جزئیات بیشتری ارائه نکرده و زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز هنوز اظهار نظری نکرده‌است.

 براساس آن‌چه سفارت آمریکا اعلام کرده است، خلیل‌زاد در مورد نقش تسهیل‌کننده امریکا برای صلح و مذاکرات اخیر با گروه طالبان برای «کاهش خشونت» نیز با رهبران حکومت گفت‌وگو کرده است.

سفارت آمریکا گفته است که کاهش خشونت و مذاکرات راه را برای توافق امریکا و طالبان و هم‌چنان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس کامل و دایمی هموار خواهد کرد.

گفته می‌شود خلیلزاد در دیدارش با رهبران حکومت و چهره‌های سیاسی‌ بر ایجاد یک هیات همه‌شمول برای مذاکره با طالبان تاکید کرده‌است.

این در حالی است که گروه طالبان اخیرا در واکنش به گفته‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در سخنرانی سالانه‌اش درباره وضعیت کشور در حمایت از گفت‌وگوهای صلح با طالبان گفت که دولتش بر روی بازگرداندن نیروها از افغانستان کار می‌کنداعلام کرد که آمریکا باید به اشغال افغانستان پایان دهید.