پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

عبداله در قطر

دیدار عبدالله با نمایندگان کشور های پاکستان، ناروی، ازبیکستان و آلمان در قطر

۲۳ سنبله ۱۳۹۹

رئیس شورای عالی مصالحه ملی در حاشیه نشست افتتاح اولین مذاکرات مستقیم دولت و طالبان در قطر با نمایندگان ویژه آلمان، پاکستان، ناروی برای افغانستان و فرمانده عمومی نیروهای امریکایی به صورت جداگانه دیدار و گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رشد ، محور این دیدارها، روند صلح و ادامه‌ی مذاکرات مستقیم بین دولت و طالبان و موضوعات احتمالی مورد بحث در این مذاکرات، بوده است.

مارکس پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان آماده‌گی کشورش را برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای مذاکرات صلح اعلام کرده است.

طبق اعلام سپیدار، در دیدار عبدالله عبدالله با عصمت‌الله ارگاشف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور اوزبیکستان برای افغانستان، روی اجماع منطقه‌ای برای صلح بحث شده است.

نمایندۀ ویژه اوزبیکستان برای افغانستان حمایت کشورش را از روند صلح اعلام کرده و گفته است که امیدوار است تا مذاکرات صلح نتیجه بدهد و فصل جدیدی از همکاری‌ها و توسعۀ تجارتی-اقتصادی در منطقه آغاز شود.

روزنامه سیاه و سفید:

محور دیدار عبدالله عبدالله با اسکات میلر، فرمانده عمومی ناتو در افغانستان بررسی آخرین تحولات در عرصه «صلح و امنیت» بوده است.

عبدالله عبدالله در دیدار با محمدصادق خان، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که نقش کشورهای همسایه و اجماع منطقه‌ای برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان مهم است.

طبق اعلام سپیدار، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان آغاز مذاکرات را یک تحول مثبت و تاریخی خوانده است و گفته است که کشورش از روند صلح حمایت می‌کند.

پیرالبرت الساس، نماینده ویژه ناروی برای افغانستان نیز در دیدار با عبدالله عبدالله برای میزبانی از مذاکرات صلح و حمایت از این روند اعلام آماده‌گی کرده است.

نشست افتتاحیه اولین مذاکرات مستقیم بین دولت و طالبان روز شنبه، بیست‌ودوم سنبله در قطر برگزار شد. در پایان این نشست گروه‌های تماس از میان هیأت دولت و طالبان برای تهیه اجندای مذاکرات تشکیل شده است.