پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

متقی با وزیر خارجه ایران

دیپلمات ایرانی: در امتیازدادن به طالبان عجله کردیم

۰۱ جوزا ۱۴۰۲

در ادامه تنش‌های دیپلماتیک میان تهران و کابل در موضوع جنجالی حقابه هلمند،‌ سفیر پیشین ایران در ناروی گفته طالبان همان گروهی است که دیپلومات‌های ایرانی را در مزارشریف کشتند و هیچ تغییری نکرده‌اند.

عبدالرضا فرجی‌راد گفته تهران در دادن امتیاز به طالبان عجله کرد و نباید سفارت افغانستان در تهران به این گروه داده می‌شد.

این استاد دانشگاه و سفیر پیشین ایران افزوده که رفتار طالبان نشان می‌دهد هر چقدر امتیاز بیشتری می‌گیرند به جای برقراری روابط بهتر، جری‌تر می‌شوند و عکس‌العمل تند نشان می‌دهند.

خبرگزاری ایسنا از قول آقای فرجی‌راد نوشته که طالبان سیاست دولت قبلی افغانستان را دنبال می‌کند و در مواردی متوسل به «دروغ» هم شده‌‌اند و می‌گویند که آبی در پشت بند (سد) وجود ندارد. او گفته عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که مسیر آب را کج کرده‌اند که وارد شوره زار شود و به ایران نرسد. سفیر پیشین ایران این اظهارات در مطلبی در خبرآنلاین مطرح کرده است.

طالبان ظرفیت همکاری با ایران را ندارد

سفیر پیشین ایران در ناروی نوشت: «ایران به این گروه از زمانی که به قدرت رسیدند خیلی کمک کرد و خیلی از مسائلی هم که در مناطق مرزی به وجود آمد از سوی ایران با بردباری تحمل شد. ایران سعی کرد روابط با طالبان تیره نشود. اما متاسفانه آنها ظرفیت همکاری با ایران را ندارند.»

او افزوده اگر جمهوری اسلامی از حقابه خود صرف نظر کند مطمئن باشد که طالبان در آینده مسائل ایران را رها نخواهد کرد و مشکلاتی در نقطه صفر مرزی به وجود خواهد آورد.

فرجی‌راد در مطلبی در خبرآنلاین نوشت: «تاکیدی که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه بر مساله آب هیرمند داشته‌اند، اگر اقدامی صورت نگیرد، طبیعتا آنها (طالبان) جری‌تر خواهند شد و مشکلات بیشتری را برای ایران به وجود خواهند آورد.»

از پنجشنبه گذشته که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در سیستان و بلوچستان اظهاراتی نسبتا تندی در ارتباط با حقابه هلمند مطرح کرد، تنش لفظی بین طالبان و جمهوری اسلامی بالا گرفته است.

برخی مقام‌های ایرانی گفتند که باید اشتباه واگذاری سفارت افغانستان به طالبان تصحیح شود و این سفارت از طالبان پس گرفته شود.