پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

ربانی

ربانی: انتقال طالبان پاکستانی به شمال کشور بازی خطرناک است

۰۶ سرطان ۱۴۰۲

صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان و وزیر خارجه در دولت پیشین انتقال اعضای طالبان پاکستانی را در ولایت‌های شمالی افغانستان، «پروژه‌ی مغرضانه» و «بازی خطرناک» خوانده است.

آقای ربانی در پیامی که شام امروز (سه‌شنبه، ۶ سرطان) به‌مناسبت عید قربان منتشر کرده، گفته است که این کار منازعه‌ی افغانستان را وارد مرحله‌ی جدید می‌کند.

او در پیام خود گفته است: «عملی‌سازی برنامه‌ی تغییر مهندسی‌شده‌ی ترکیب جمعیتی افغانستان، حس اقلیت‌سازی و بیگانه‌سازی مردم با سرزمین مادری‌شان را در ذهن‌ها القا خواهد کرد و با قاطعیت می‌توان گفت که تطبیق چنین برنامه‌ای پی‌آمد‌های ناگواری در قبال خواهد داشت.»

ربانی گفته است که «دست‌برد غرض‌ورزانه به چیدمان جمعیتی محل‌های معین افغانستان، تحت هر عنوانی قابل توجیه و پذیرفتنی نیست».

او افزوده است: «جمعیت اسلامی افغانستان ضمن اظهار نگرانی از اجرای چنین اقدام خطرناک، تأکید می‌کند که انتقال مجموعه‌های تروریستی به منطقه‌های ویژه‌ی افغانستان به معنای فعال‌شدن قوی‌تر خطر عملی علیه منافع ملی کشور، امنیت منطقه‌ و جهان است.»

در بخش دیگر از پیام آقای ربانی آمده است: «تجربه‌ی نزدیک به‌ دو سال حاکمیت غاصبانه‌ی طالبان و بی‌میلی گروه مذکور نسبت به هرگونه راه‌حل‌های سیاسی پیشنهادی، باید عزم جریان‌ها و شخصیت‌های مؤثر سیاسی افغانستان را برای راه‌اندازی گام‌های ملموس‌تر و تقویت هرچه بیشتر و همه‌جانبه‌تر صف‌های‌شان جزم‌تر نماید.»

او هشدار داده است که «غفلت در برابر ادامه‌ی وضعیت کنونی، تهدید‌های تازه‌ای‌ را برای بقای افغانستان به‌وجود خواهد آورد».

در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعدد از جابه‌جایی افراد مسلح تحریک طالبان پاکستانی در مناطقی از شمال کشور، به‌ویژه در ولایت تخار منتشر شده است.

طالبان جابه‌جایی «مهاجران وزیرستانی» در ولایت‌های جنوب، مرکز و شمال کشور را تأیید کرده‌اند.

پیش از این شمار دیگر از گروه‌های سیاسی کشور نیز در این مورد واکنش نشان داده بودند و آن را به هدف «تغییر ساختار جمعیتی» و تبدیل‌کردن شمال افغانستان به «لانه‌ی تروریستان» دانسته بودند.