پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف رهبری طالب

رهبری طالبان به آتش‌بس آری گفت

۰۵ جدی ۱۳۹۸

منابع موثق از داخل گروه طالبان تایید کردند که در اثر  رایزنی‌های هیئت اعزامی این گروه با رهبری طالبان، موافقت کردند، که هم‌زمان با امضای توافق‌نامه صلح با امریکا، به‌گونه کوتاه مدت آتش‌بس عمومی را در کشور مراعات کنند.

روزنامه سیاه وسفید:

شکور مطمین رییس کمیته المپیک در رژیم طالبان گفته است: «چراغ سبز از سوی دو طرف نشان داده شده است، همزمان با امضای توافق نامه آتش بس عمومی کوتاه مدت برقرار خواهد شد».

تا هنوز امریکا درباره این پشنیهاد طالبان واکنشی نشان نداده اما پیشتر نمایندگان این گروه از طالبان خواسته بودند که ده روز پیش از امضای توافق نامه صلح آتش‌بس کنند و خشونت‌ها را نیز کاهش دهند.

از سوی دیگر، دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: «شرط حکومت افغانستان کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس دوامدار است، خواست ما آتش بس دوامدار است».

مذاکرات صلح ایالات متحده با نمایندگان طالبان در شهر دوحه پس یک وقفه 3 ماهه، 7 دسامبر دوباره از سرگرفته شد. مقام‌های امریکایی پس از آغاز مذاکرات، اعلام کردند که محور بحث آنان کاهش خشونت خواهد بود. اما پس از حمله گروه طالبان در 11 دسامبر بر بگرام (پایگاه نظامی امریکا) در ولایت پروان، این مذاکرات برای بار دوم از سوی امریکا متوقف گردیده و چندی قبل دوباره آغاز شد.

قابل ذکر است که اخیرا کنگره امریکا 21 دسامبر طرحی را تصویب کرد که براساس آن، پنتاگون 15میلیون دالر را برای تدارکاتی مذاکرات صلح با طالبان در افغانستان هزینه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رول کال (Roll call)، کنگره امریکا 15 میلیون دالر را برای هزینه مذاکرات صلح افغانستان اختصاصا داده و اما قانون‌گذاران امریکایی سعی کردند، تا این پول نفعی به گروه طالبان که ایالات متحده آن را یک گروه «تروریستی» می‌خواند، نرساند.