پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

سازمان ملل: درده‌سال اخیر صدهزار غیر نظامی در افغانستان کشته شده است

۰۷ جدی ۱۳۹۸

سازمان ملل متحد با اعلام این که جنگ افغانستان طی ده سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار کشته یا زخمی غیرنظامی بر جای گذاشته است، از طرفین درگیر خواسته است با برداشتن گام هایی «صادقانه و محکم» به سوی پایان دادن به ۱۸ سال تخاصم حرکت کنند.

تادامیچی یاماموتو، رئیس هیات نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما»، در بیانیه ای گفت: «با نهایت تاسف اعلام می کنم که شمار کشته ها یا مجروحان غیرنظامی طی فقط ۱۰ سال گذشته، از زمانی که نمایندگی سازمان ملل در افغانستان مستند کردن برنامه ریزی شده تلفات غیرنظامی را آغاز کرد، اخیرا از ۱۰۰ هزار نفر گذشت.»

او ضمن درخواست از تمام طرفین درگیر برای یافتن راه های کاستن از سطح خشونت و پرهیز از وارد آوردن آسیب به غیرنظامیان گفت این امر به ایجاد فضایی در راستای آغاز مذاکرات میان افغان ها به منظور رسیدن به راه حلی سیاسی برای جنگ کمک می کند.

یاماموتو تاکید کرد: «سازمان ملل متحد کماکان معتقد است گفتگو میان افغان ها شامل زنان و جوانان برای یک روند صلح متعلق به افغان ها و برای تمام تلاش های صلح جاری حیاتی و اساسی است.»

در جنگ افغانستان از سال ۲۰۰۱ بیش از ۱۵۰ هزار نفر کشته شدند که این رقم شامل نیروهای امنیتی محلی، غیرنظامیان، شورشیان، و نیروهای خارجی هستند. حدود ۲۳۰۰ نیروی آمریکایی در میان این کشته شدگان هستند.