پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف عادل

سایه سیاه ترور به دنبال خبرنگاران ـ مدیر مسئول رادیو صدای غور ترور شد

۱۳ جدی ۱۳۹۹

مسئولان محلی در ولایت غور، می‌گویند که بسم‌الله عادل ایماق، مدیرمسئول رادیو صدای غور از سوی تفنگ‌داران ناشناس در این ولایت، به قتل رسیده است. 

روزنامه سیاه وسفید:

نورمحمد کهنورد، والی غور به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که این رویداد، در ۱۰ کیلومتری بیرون از مرکز ولایت غور رخ داده است. آقای کهنورد گفت که بسم‌الله عادل از سوی فردی که همراه با او در موتر بوده، ترور شده است.

از سویی هم، حبیب‌الله رادمنش، معاون والی غور، به روزنامه‌ی صبح کابل، می‌گوید که این رویداد حوالی ساعت ۴:۲۰ دقیقه‌ی پس از چاشت روز جمعه (۱۲ جدی)، در مربوطات شهر فیروزکوه این ولایت، رخ داده است.

آقای رادمنش، افزود که تلاش‌ها برای بازداشت عاملان این رویداد آغاز شده است.

تا اکنون فرد و یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

در همین حال، احمد قریشی، رییس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان  ترور آقای عادل را محکوم کرده است. آقای قریشی گفته است: «حمله‌های هدفمند همچنان از جامعه رسانه‌ای کشور قربانی می‌گیرد و متاسفانه خبرنگاران یکی پی یکی دیگر قربانی بازی‌های شوم افراد جنایت‌پیشه و گروه‌های تروریستی می‌شوند؛ جنایت‌کاران با این حمله‌ها می‌خواهند صدای رسای خبرنگاران را خاموش سازند.»

مرکز خبرنگاران افغانستان، می‌گوید که عادل، هشتمین خبرنگار و کارمند رسانه‌ای است که در سال جاری ۱۳۹۹ کشته شده است.

این در حالی است که در یک ماه گذشته، ترورهای هدفمند خبرنگاران و فعالان مدنی در کشور افزایش یافته است. در یک ماه اخیر، چندین خبرنگار و فعال مدنی در ولایت‌های مختلف از سوی تفنگ‌داران ناشناس به قتل رسیدند.

با این همه، معصوم استانکزی، رییس هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان گفته است که ترورهای هدفمند خبرنگاران یک نگرانی جدی است. آقای استانکزی گفته است: «چگونگی بحث در مورد قتل هدفمند خبرنگاران یکی از مسأیل جدی است که ما باید مطرح بکنیم و هم پشتش بگردیم.»