پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

ارتش که نجنگید

سربازان ویژه ارتش پیشین در جنگ اکراین

۲۶ اسد ۱۴۰۱

وزارت خارجه روسیه به اطلاعاتی دست یافته است که شماری از نیروهای ویژه نظام پیشین افغانستان، در کنار ارتش و ملی‌گرایان اوکراینی بر ضد روسیه می‌جنگند.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داده است که ضمیر کابلوف، نماینده رییس‌جمهور روسیه در امور افغانستان، گفته است: «جنگ‌جویان سابق نیروهای ویژه افغانستان به طرفداری از کی‌یف، در اوکراین جنگیده‌اند.» خبرگزاری المداین تاریخ دقیق ابراز نظر کابلوف را مشخص نکرده است.

کابلوف افزوده است که برخی از این نیروهای ویژه، به داعش می‌پیوندند و در عراق و سوریه می‌جنگند، و برخی دیگر‌شان ظاهراً با وعده پول به «نازی‌های اوکراین» می‌پیوندند، اما این به هیچ‌وجه با طالبان ارتباط ندارد.

کابلوف به نقل از یک نماینده قرقیزستان، در کنفرانس اخیر درباره افغانستان در اوزبیکستان، گفته است که تقریباً ۱۱۰۰۰۰ نیروی‌ ویژه نظام پیشین افغانستان از کشور گریخته و در انتظار ورود به ایالات متحده هستند.

کابلوف گفت: «ظاهراً هیچ کس به آن‌ها اجازه نخواهد داد که وارد امریکا شوند.»

به گفته این دیپلمات روسی، طالبان وعده داده‌اند که شبه‌نظامیان یا تروریست‌ها را به اوکراین اعزام نخواهند کرد.

این در حالی است که یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده، با نگرانی از حضور جنگ‌جویان اجیر در اوکراین، هشدار داده بود که صدها میلیون دالر تسلیحات امریکایی ارسال‌شده به این کشور، ممکن است «در یک سیاه‌چال بزرگ بیفتد.»