پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

شایگو

شایگو: افغانستان به تخته‌خیز گروه‌های افراطی بدل شده‌است

۰۸ ثور ۱۴۰۲

وزیر دفاع روسیه می‌گوید که گروه‌های افراطی در افغانستان فعالیت‌های خود را در کشورهای همسایه گسترش داده‌اند.

سرگی شایگو در نشست وزیران دفاع سازمان همکاری شانگهای در دهلی، این گروه‌ها را تهدید اصلی خواند و گفت که آنها اقدامات خود را برای ترویج ایده‌های‌شان در منطقه افزایش داده‌اند.

او همچنین تاکید کرد: احتمال نفوذ گروه‌های تروریستی مختلف بین‌المللی مانند داعش، القاعده، جنبش اسلامی اوزبیکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی هم رو به افزایش است.

بررسی موضوعات مختلف نظامی، تهدیدهای امنیت جهانی و منطقه‌ای، چالش‌های پیش‌ روی کشورهای عضو و اقداماتی برای مقابله با آن‌ها، در دستور کار نشست امروز سازمان همکاری شانگهای است.

روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوزبیکستان، پاکستان و هند از اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای هستند.

نگرانی از وضعیت منطقه در حالی افزایش یافته که تاجیکستان روز چهارشنبه اعلام کرد دو تروریست از افغانستان وارد تاجیکستان شده بودند. تاجیکستان می‌گوید این دو تروریست قصد حملات تروریستی در تاجیکستان را داشتند و آنان را کشتند.

سرگی شایگو در نشست سازمان همکاری شانگهای هشدار داد که با توجه به وضعیت فعلی در آسیای میانه، نیاز با اتخاذ تدابیر جدید امنیتی است.

به گفته وی، تهدیدات اصلی از سوی گروه‌های افراطی متعددی به آسیای میانه می‌رسد که در افغانستان مستقر شده‌اند.

او با تاکید بر اینکه موضوع افغانستان در دستور کار سازمان همکاری شانگهای اهمیت بسزایی دارد، گفت: برای مقابله با تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی، بی‌ثباتی در منطقه، باید هماهنگی بین کشورهای بیشتر شود.

سرگی شایگو تاکید کرد که بدون هماهنگی کشورها، مقابله با چالش‌ها دشوار خواهد بود.

این در حالیست که مقام های طالبان همواره این چنین نگرانی ها را بی مورد خوانده و گفته است که به هیچ کسی اجازه نمیدهیم از افغانستان برای نا امن کردن کشور های منطقه استفاده کند.