پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

داعش در کابل

شبح داعش در اطراف کابل

۰۲ اسد ۱۴۰۰

شورای امنیت سازمان ملل متحد، گزارش داده که حضور جنگ‌جویان شاخه‌ی خراسان گروه داعش، در اطراف ولایت کابل افزایش یافته است.

روزنامه سیاه و سفید :

به نقل از صدای امریکا، کمیته‌ی نظارت شورای امنیت سازمان ملل متحد، در گزارش تازه‌ای گفته است که شاخه‌ی خراسان داعش، با وجود از دست دادن رهبران، افراد، جغرافیا و زیان‌های مالی فراوان در سال ۲۰۲۰ میلادی در کنر و ننگرهار، به ولایت‌های نورستان، بادغیس، سرپل، بغلان، بدخشان و کندز نقل مکان کرده است.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر، گروه داعش در اطراف ولایت کابل حضور خود را تقویت کرده؛ جایی که بیش‌تر حملات را علیه اقلیت‌ها، فعالان، کارمندان دولتی و نیروهای امنیتی و دفاعی انجام می‌دهد.

در گزارش آمده است که شاخه‌ی‌ خراسان داعش، تلاش‌هایش را برای جذب جنگ‌جو، افزایش داده و رهبران این گروه، تلاش دارند تا طالبان و سایر تندروانی را در صفوف شان شامل سازند که مخالف صلح میان امریکا و طالبان استند.

در گزارش، آمده است که رهبران شاخه‌ی خراسان داعش، تلاش دارند تا جنگ‌جویانی را از عراق، سوریه و سایر مناطق جنگ‌زده نیز جذب کنند.

در بخش دیگری از این گزارش، آمده است که شبکه‌ی القاعده نیز در ۱۵ ولایت شرقی، جنوبی و جنوب-شرق افغانستان حضور دارد و جنگ‌جویان این شبکه را شهروندان افغانستان، پاکستان، بنگله‌دیش، هند و میانمار تشکل می‌دهد.

بر اساس ارزیابی کشورهای عضو کمیته‌ی نظارت شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایمن الظواهری، رهبر القاعده، بیمار است و در افغانستان به سر می‌برد. در گزارش آمده است که سیف العدل، جانشین احتمالی ایمن الظواهری، در ایران زندگی می‌کند.

هرچند بر اساس توافق‌نامه‌ی قطر، گروه طالبان باید روابطش را با شبکه‌ی القاعده قطع کند؛ اما پیش از این، حکومت افغانستان بارها گفته است که گروه طالبان، هنوز هم با شبکه‌ی القاعده، روابط عمیق دارد.