پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

تخلیه 1

شلاق انتقاد جمهوری‌خواهان برجان دولت بایدن، برنامه تخلیه دقیق نبوده است

۲۴ اسد ۱۴۰۱

 جمهوری‌خواهان مجلس نماینده‌گان امریکا با نشر گزارشی می گویند که در اوج خروج ایالات متحده از افغانستان، تنها ۳۶ مقام وزارت امور خارجه در میدان هوایی کابل حضور داشتند تا افغان‌هایی که قصد تخلیه‌ داشتند را بررسی  کنند.

سی‌ان‌ان روز شنبه، ۱۴ اگست، به نقل از گزارش جمهوری‌خواهان نوشته است که در این جریان توسط یک افسر کنسولی، سه هزار و ۴۴۴ نفر از افغانستان تخلیه شده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که به‌رغم نگرانی‌ها در مورد سلب آزادی زنان تحت حاکمیت طالبان، کسانی که توانسته‌اند در پروازهای تخلیه خارج شوند، بیشتر مردها بوده‌اند.

این گزارش همچنان می‌گوید که دولت ماهیت رویدادهای اتفاق افتاده را به گونه دقیق نشان نداده و نتوانسته برنامه‌ای را برای جلوگیری از استخدام کماندوهای افغان توسط دشمنان امریکا به اجرا بگذارد.

در خبرنامه آمده است که بسیاری از برنامه‌های تخلیه دولت بایدن در بهار سال ۲۰۲۱ با وجود تغییرات در میدان جنگ، وخامت اوضاع امنیتی و به‌رغم ارزیابی‌های اطلاعاتی تجدیدنظرشده، هرگز به‌روز نشده‌اند.

مایکل مک‌کال، نماینده ارشد جمهوری‌خواه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت: «هرچند جو بایدن به خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان باورمند بود، اما او تصمیم امضای توافق را به دونالد ترامپ نسبت می‌دهد.»

برنامه خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان تا کنون بارها از سوی مقامات امریکایی، اعضای ناتو و کشور‌های مخالف امریکا مورد انتقاد‌های شدید قرار گرفته است.