پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف مقامات طالبان

شمارش معکوس برای امضای توافقنامه‌ی صلح میان طالبان و امریکا

۲۸ دلو ۱۳۹۸

سخنگوی گروه طالبان اعلام کرده که مذاکرات این گروه با آمریکا به پایان رسیده و سند توافقنامه صلح و ضمایم آن نهایی و به زودی امضا خواهد شد.

روزنامه سیاه وسفید:

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز دوشنبه در مصاحبه با رسانه ها گفته است: توافقنامه صلح با آمریکا تا پایان ماه فبروری امضا خواهد شد.

شاهین گفت هر دو طرف قرار است اعلامیه‌های جداگانه‌ای را منتشر کنند که در آن تاریخ امضای توافقنامه نیز تعیین شده است.

انتظار می‌رود با امضای این سند، زمینه مذاکرات بین‌الافغانی فراهم شود و آمریکا خروج نیروهایش را از افغانستان آغاز کند.

مذاکرات میان آمریکا و گروه طالبان برای دست‌یابی به توافق صلح بیش از یک سال طول کشیده است.

پیش از این مقامات ارشد آمریکایی از امضای احتمالی توافقنامه صلح با طالبان در آینده نزدیک خبر داده بودند.

دو روز قبل ارگ ریاست جمهوری افغانستان به نقل از مایک پامپئو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده بود که توافق با طالبان احتمالا هفته‌های آینده نهایی خواهد شد.

این دو مقام‌ ارشد آمریکایی گفته‌ بودند که هیج یک از بندهای توافقنامه آمریکا و طالبان بدون شرط نیست و طالبان حاضر شده‌اند که از جنگ و خشونت دست بردارند و جامعه کثرت گرا را بپذیرند.

چند روز قبل مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته بود که به زودی توافقنامه هفت روزه کاهش خشونت‌ها بین آمریکا و طالبان در افغانستان اجرا خواهد شد و بلافاصله سربازان آمریکایی این کشور را ترک خواهند کرد.

اسپر گفت “رسیدن به یک توافق سیاسی بهترین راه حل برای افغانستان است و پیشرفت‌هایی در این زمینه هم حاصل شده که به زودی اعلام خواهیم کرد.”

ساعاتی بعد از اسپر، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت در روزهای اخیر در مذاکرات صلح با طالبان “پیشرفت خیلی مهمی” به دست آمده است.

در همین حال ریاست جمهوری افغانستان که در این مدت با طرح کاهش خشونت به شدت مخالفت می‌کرد، در روزهای اخیر ابراز امیدواری کرد که این کاهش به صلح پایدار منجر شود.

 شایان ذکر است که مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان برای رسیدن به توافق صلح از یک سال بدینسو ادامه دارد و تاکنون 11 نشست میان دیپلمات‌های آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛9 نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحده عربی انجام شده است.