پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف صالح

صالح از کشته شدن فرد شماره‌دوی حملات بر کورس کوثر و پوهنتون کابل خبر داد

۲۶ عقرب ۱۳۹۹

امرالله خان صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری کشور می‌گوید که عضو دوم هسته‌ی طراح حمله بر دانشگاه کابل در درگیری با نیروهای امنیتی کشته و عضو سوم این هسته نیز بازداشت شده است.

روزنامه سیاه و سفید:

آقای صالح امروز (دوشنبه، ۲۶ عقرب) در یک یادداشت فیس‌بوکی، از عضو دوم هسته‌ی طراح حمله بر دانشگاه کابل به نام «احمد» نام برده و گفته است که او در ولایت پکتیا در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است.

او افزوده است که دوسیه‌ی این افراد به سرعت در حال انکشاف است.

معاون نخست ریاست‌جمهوری همچنان به نقل از اعتراف عضو اول هسته‌ی حمله بر دانشگاه کابل گفته است که اعضای این هسته ده روز قبل از این حمله، دانشگاه را بررسی کرده بودند.

او افزوده است: «[آنان] متوجه شده بودند که آدم‌های با سرووضع شهری و بهتر در دروازه‌ی ورودی مورد شک قرار نمی‌گیرند و تلاشی جدی نمی‌شوند. به همین دلیل آنها با پوشیدن لباس های همنوع با محصلین شیک‌پوش یکی پی دیگر داخل می‌شوند و بیک‌های شان تلاشی نمی‌شود.»

آقای صالح گفته است که مهاجمان با یکدیگر قرار گذاشته بوده‌اند که اگر بیک نفر اول توسط پولیس تلاشی شود، نفر دوم باید پولیس را با فیر تنگچه از پا در آورد.

او در ادامه تأکید کرده است که هویت فرد انتحارکننده نیز مشخص شده و به زودی شریک می‌کند. آقای صالح افزوده است که خانواده‌ی انتحارکننده هم‌اکنون تحت نظارت ریاست عمومی امنیت ملی قرار دارد.

آقای صالح دو روز پیش نیز از بازداشت طراح اصلی حمله به دانشگاه کابل خبر داده و گفته بود که فرد بازداشت شده از ولایت پنجشیر است و تا صنف سوم در دانشکده‌ی شرعیات این دانشگاه درس خوانده است.

او از فرد بازداشت شده به نام «عادل» یاد کرده و گفته بود که این فرد اسلحه را از شبکه حقانی از ولایت خوست به‌دست آورده بود و هدایت حمله به دانشگاه کابل نیز از سوی «ثناوالله»، عضو سابقه‌دار شبکه‌ی حقانی برایش داده شده بود.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اما در پایان همان روز اعلام کرد که این فرد طراح اصلی حمله بر دانشگاه کابل و مرکز آموزشی کوثر دانش بوده است. این ریاست گفته بود که این فرد در یک عملیات هدفمند نیروهای قطعات خاص امنیت ملی از مربوطات حوزه‌ی دوازدهم پولیس کابل بازداشت شده است.

حمله‌ی انتحاری به مرکز آموزشی کوثر دانش در سوم عقرب انجام شد. در این حمله که گروه داعش رسما مسئولیت آن را بر عهده گرفت، ده‌ها دانش‌آموز کشته و زخمی شدند.

حدود ده روز پس از حمله به مرکز آموزشی کوثر دانش، مهاجمان مسلح ظهر روز دوازدهم عقرب به دانشگاه کابل حمله کردند. در این حمله نیز که مسئولیت آن‌را داعش بر عهده گرفت، ۲۲ نفر که بیشترشان دانشجویان بودند، کشته و حدود ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.

با این حال، امرالله صالح در بخشی از یادداشت امروز خود در صفحه‌ی فیس‌بوکش از نهادهای عدلی کشور خواسته است که تروریستان را علنی محاکمه کند تا به گفته‌ی او، «دل مردم یخ کند یا یخ شود».

او همچنان گفته است که به دو مرکز تدریس دینی در منطقه‌ی بگرامی کابل به دلیل تبلغ برای گروه طالبان، نیز به صورت مستقیم هشداریه داده است. او گفته است که از این دو مرکز تدریس علوم دینی خواسته شده تا فهرست تمامی دانش‌آموزانش را به نهادهای مشخص دولت افغانستان شریک کنند.

معاون دوم ریاست‌جمهوری در بخشی از این یادداشتش نیز گفته است که طرح پوشش کوچه‌به‌کوچه نیز توسط امنیت ملی به مرحله‌ی اجرایی درآمده است.