پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف مقامات طالبانیزم

طالبان: اول توافق با امریکا بعد مذاکره با دولت

۲۰ دلو ۱۳۹۸

نماینده ویژۀ رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان می‌گوید که طالبان آماده مذاکره مستقیم با دولت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه با امریکا هستند.

 ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس‌جمهور پوتین در امور افغانستان گفت که طالبان پس از امضای توافق‌نامه با امریکا آمادۀ مذاکره مستقیم با دولت افغانستان هستند و مسله آتش‌بس موقت در کشور نیز مورد بحث قرار می‌گیرد.

آقای کابلوف گفت: «طبق گفته‌های طالبان، آنها پس از امضای توافق‌نامه با امریکا، آماده هستند مذاکرات مستقیم با دولت و سیاسیون افغانستان را آغاز کنند».

به گفته وی، احتمال برقراری آتش‌بس موقت میان طالبان و دولت افغانستان برای دوره مذاکرات واقعاً مورد بحث است. این دیپلمات تاکید کرد: «هنوز مشخص نیست که ترتیب توافق‌نامه به چی شکلی است. آتش‌بس موقت یا دایمی و یا کاهش خشونت موضوع جداگانه بدون امریکا در بین خود افغان‌ها است».

نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد که تجربه آتش‌بس توسط طالبان در تابستان سال 2018 میلادی نشان داد که رهبری طالبان به‌طور کلی اوضاع را در صفوف شان کنترول می‌کند. ممکن برخی فرماندهان طالبان هستند که نمی‌خواهند توافق که بین طالبان سیاسیون از جمله دولت افغانستان انجام می‌شود به آتش‌بس بپیوندند.

در این حالت طرف‌های مذاکره کننده افغانستان خودشان باید پیش از پیش برنامۀ آماده شده را داشته باشند و روی این مورد در میز مذاکره بحث کنند.