پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

جبهه آزادی

طالبان: نماینده سازمان ملل ضروری نیست. جبهه آزادی: با ما گفتگو کنید

۱۱ جدی ۱۴۰۲

جبهه آزادی افغانستان در واکنش به قطع‌نامه اخیر شورای امنیت گفت جامعه جهانی باید گفت‌وگو را با زنان و مخالفان سیاسی و نظامی طالبان درباره آینده افغانستان آغاز کند.

این جبهه افزود تاکید بر ادامه و افزایش تعامل با طالبان پیامد مثبتی نخواهد داشت.

این جبهه در اعلامیه‌ای تاکید کرد که ماموریت فرستاده ویژه سازمان ملل باید در مشوره با نیروهای مخالف طالبان و هم‌سو با دموکراسی و حقوق بشر تهیه و ترتیب شود.

در اعلامیه این جبهه آمده است: «وضعیت افغانستان زیر سلطه طالبان در بهترین حالت شبیه آرامش پیش از توفان است. چشم‌پوشی از بحران بشری، ناداری، استبداد، محرومیت و تبعیض نه تنها آینده افغانستان را تاریک‌تر می‌سازد، بلکه زمینه سربازگیری گروه‌های افراطی همخوان با طالبان را نهادینه می‌کند.»

جبهه آزادی به رهبری یاسین ضیا، رئیس ستاد ارتش حکومت پیشین افغانستان، گفت تاکید جامعه جهانی روی رعایت حقوق بشر در افغانستان تحت حاکمیت طالبان در درازمدت به هیچ عنوان حلال مشکلات و چالش‌های افغانستان نیست.

این جبهه تاکید کرده است تا به یک نظام منتخب و مردمی به عنوان یکی از مسائل کلیدی و اساسی جهان امروز تمرکز شود.

شورای امنیت سازمان ملل اخیرا قطع‌نامه‌ای تصویب کرد که براساس آن این سازمان یک نماینده‌ ویژه برای افغانستان تعیین می‌کند.

تصویب این قطع‌نامه‌ واکنش‌های متفاوتی در پی داشته است.

طالبان پس از این تصمیم شورای امنیت سازمان ملل، تعیین نماینده ویژه را «غیرضروری» دانست.

جبهه آزادی این قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل را نشانه مثبت از توجه این شورا برای رسیدگی به وضعیت پیچیده افغانستان دانسته است.