پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

میدان هوایی حمله

طراح حمله انتحاری بر میدان هوایی کابل کشته شده است

۰۶ ثور ۱۴۰۲

مقام‌های ارشد نظامی امریکایی می‌گویند که طالبان «مغز متفکر» حمله‌ی انتحاری داعش بر میدان هوایی کابل در جریان عملیات تخلیه امریکا و متحدانش را کشته‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در ابتدا نه امریکا و نه طالبان نمی‌دانستند که «مغز متفکر» داعش کشته شده است، اما چند مقام امریکایی گفته‌اند که او در جریان یک رشته نبرد بین طالبان و داعش در اوایل ماه جاری در جنوب افغانستان کشته شده است.

طبق این گزارش، مقام‌های ارشد ایالات متحده امریکا گفته‌اند که استخبارات این کشور «با اطمینان بالا» کشته‌شدن وی را تأیید کرده است.

به‌گفته‌ی یکی از مقام‌های دولتی امریکا، نامی از این عضو داعش برده نشده و چگونگی مرگ او نیز با جزئیات شرح داده نشده است. مقام‌های امریکایی به‌دلیل حساسیت‌هایی که در جمع‌آوری اطلاعات وجود داشته، از ارائه‌ی بسیاری از جزئیات خودداری کرده‌اند.

آسوشیتدپرس نوشته است که ارتش ایالات متحده امریکا اواخر هفته‌ی گذشته به خانواده‌های ۱۱ تفنگ‌دار دریایی، ملوان و سربازی که در حمله‌ی انتحاری داعش در میدان هوایی کابل کشته شدند، در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده است.

مقام دولتی امریکا گفته است که اطلاع‌دادن به خانواده‌های قربانیان در مورد از صحنه خارج‌شدن «متفکر و مسئول» حمله به میدان هوایی کابل مسئولیت اخلاقی ارتش است. این مقام افزوده است که مقام‌های استخباراتی دریافته است که این عضو داعش همچنان «طراح و ناظر کلیدی» برای این گروه بوده است.

چندین مقام امریکایی گفته‌اند که این کشور هیچ نقشی در قتل «مغز متفکر» حمله‌ی داعش به میدان هوایی کابل نداشته و با طالبان نیز هیچ هماهنگی‌ای صورت نگرفته است.

یکی از این مقام‌ها، اقدام طالبان را مهم خوانده و گفته است که ایالات متحده امریکا تنها از طریق قابلیت‌های اطلاعاتی‌ای که دارد از این عملیات مطلع شده است.

در حمله‌ی داعش بر میدان هوایی کابل در جریان عملیات تخلیه‌ی نیروهای امریکایی و متحدانش، ۱۳ سرباز امریکایی و دست‌کم ۱۷۰ شهروند افغانستان که در تلاش فرار از کشور بودند، کشته شدند.

پیشتر شماری از رسانه های معتبر بین المللی  از همکاری نزدیک امریکا و طالبان برای مهار داعش در افغانستان گفته بودند.