پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف عبدالله قشنگی

عبدالله: بحث‌های جدی روی اجندای مذاکرات صلح فردا آغاز می‌شود

۱۸ قوس ۱۳۹۹

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی روند مذاکرات را طولانی اما این مذاکرات را برای یک افغانستان با ثبات، سرنوشت ساز می‌داند

روزنامه سیاه و سفید:

آقای عبدالله روز سه‌شنبه (۱۸ قوس) هنگام سخنرانی در کنفرانس ملی “صلح، رسانه ها و جامعه مدنی” گفت بحث‌های جدی این مرحله فردا چهارشنبه (۱۹ قوس) آغاز می‌شود.

او گفت:” یک اجندای مفصل ما داریم و همچنین یک اجندای مفصل از سوی طالبان هم است آنها می‌خواهند در کدام مسایل زودتر وارد شویم و ما می‌خواهیم در کدام مسایل زودتر داخل شویم اما هدف باید رسیدن به صلح باشد.”

عبدالله عبدالله در مورد موضوعات اجندا جزئیات نمی‌دهد اما بحث روی آتش‌بس را نکته اساسی آن عنوان کرده می‌گوید این خواست همه افغانانست.

آقای عبدالله گفت خواست آتش‌بس باید ضعف حکومت افغانستان گفته نشود زیرا این خواست تنها برای جلوگیری از خونریزی و بر بنیاد یک مسئولیت مطرح می‌شود.

هر چند هئیت‌های مذاکره کننده دولت و طالبان در دوحه مسایل مربوط به اجندای گفت‌وگوها را رسانه‌ای نمی‌سازند اما یک عضو هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان که بخاطر حساسیت موضوع نمی‌خواهد از او نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت که طالبان پیشنهاد ۲۲ ماده‌ای را به آنان سپرده است.

اما طالبان این مسئله را رد می‌کنند.

نعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: “این آوازه‌ها است زیرا هنوز هم بحث‌ها روی طرزالعمل ادامه دارند و معلومات نهایی بعداً شریک ساخته می‌شود.”

هیئت‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان پس از نهایی شدن کارشیوه تا کنون سه نشست در مورد موضوعات اجندای اصلی گفت‌وگوهای صلح داشته اند اما جزئیات این نشست‌ها روشن نگردیده و تنها نتایج آن خوب ارزیابی شده است.

در کنار آن کارهای ایجاد مجمع عمومی شورای عالی مصالحه ملی هم در افغانستان ادامه دارد. شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید پس از ساخت این مجمع مشوره‌ها درمورد بحث‌های مذاکرات صلح هم بیشتر می‌شود.