پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

نشست سمرقند

عبداللهیان: ما نگران گسترش تروریسم از افغانستان هستیم

۲۴ حمل ۱۴۰۲

وزیر  امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که در حاشیه نشست سمرقند، با همتایانش از چین، روسیه و پاکستان درباره نگرانی‌های‌شان از «گسترش تروریسم در افغانستان» گفت‌وگو کرده‌ است.

حسین امیر عبداللهیان افزود که در این نشست چهار جانبه، نگرانی‌های جدی در مورد محرومیت دختران از آموزش نیز مطرح شد.

براساس تصاویری که از این نشست منتشر شده، حنا ربانی، معاون وزیر خارجه پاکستان در این نشست چهارجانبه حضور دارد.

در یک بیانیه مشترک ایران، چین، روسیه و پاکستان که پس از این نشست منتشر شد، نیز آمده است که گروه‌های تروریستی شامل داعش، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، تحریک طالبان پاکستان، ارتش آزادی‌بخش بلوچستان، جیش‌العدل و سایر گروه‌های سیزه‌جوی مستقر در افغانستان، تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و جهانی هستند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفت که در دور دوم این نشست چهار جانبه، «بحران‌های ناشی از تداوم تحریم‌های امریکا و غرب علیه افغانستان و نتایج نامطلوب آن» مورد توجه قرار گرفته است.

او از وضعیت معیشتی مردم افغانستان ابراز نگرانی کرد.

به گفته آقای امیر عبداللهیان، موضوع مواد مخدر و کنترول قاچاق آن به کشورهای همسایه افغانستان به ویژه ایران و مسئولیت طالبان در این زمینه نیز موضوع بحث وزیران خارجه چهار کشور بوده است.

ویران خارجه روسیه، چین، ایران و پاکستان پس از این نشست «غیررسمی»، بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

در این بیانیه از طالبان خواسته شده که یک «حکومت فراگیر با مشارکت عملی همه اقوام و نهادهای سیاسی ایجاد کند و تمام اقدامات محدودکننده علیه زنان و اقلیت‌های قومی را لغو کند.»

در بیانیه هچنین آمده است که وزیران چهار کشور به شدت با ایجاد مجدد پایگاه‌های نظامی در داخل و اطراف افغانستان مخالف هستند و آن را برای صلح و ثبات منطقه‌ای مفید نمی‌دانند.

وزیران خارجه روسیه، چین، ایران و پاکستان در بخشی از بیانیه تاکید کردند که افغانستان باید بر فعالیت‌های فرامرزی غیرقانونی نظارت و از آن جلوگیری کند.

طبق بیانیه، مسائل فرامرزی مربوط به افغانستان از جمله مسئله آب با همسایگان باید از طریق گفت‌وگو و مشورت رسیدگی شود.

در بیانیه همچنین آمده است که طالبان باید اقدامات موثری را برای حفظ ایمنی، امنیت و حقوق مشروع نهادها و شهروندان خارجی اتخاذ کنند. در بیانیه امده «هر شخصی که مسئول هر گونه حمله و تهدید به حمله و نهادها و شهروندان خارجی است باید پاسخگو باشد.»

قرار است نشست سمرقند، امروز (پنجشنبه، ۲۴ حمل) در اوزبیکستان برگزار شود.

وزیران خارجه روسیه،‌ چین، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان به این نشست دعوت شده‌اند.

هرچند هیچ کدام از شرکت‌کنندگان درباره دعوت طالبان به این نشست چیزی نگفته‌اند، اما وزارت خارجه طالبان روز پنجشنبه اعلام کرد که امیرخان متقی در راس یک هیئت برای شرکت در نشست سمرقند به اوزبیکستان سفر کرد.

طالبان پیش از این خواهان حضور نمایندگان این گروه در نشست‌های مرتبط به افغانستان شده بود.