پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

عکس پلیت 39

عدد 39 از چرخه توزیع پلیت موتر بیرون می‌شود

۲۵ جدی ۱۳۹۹

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری کشور می‌گوید که عدد ۳۹ از چرخه‌ی توزیع نمبرپلیت‌ها برای موتر در سراسر افغانستان برای همیشه حذف می‌شود.

روزنامه سیاه و سفید:

آقای صالح امروز (پنج‌شنبه، ۲۵ جدی) در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود گفته است: «از اینکه عدد ۳۹ به گاوشیری برای بعضی از افراد مخل و کارشکن تبدیل شده است، به ریاست ترافیک هدایت داده می‌شود که در توزیع پلیت برای موترها در سراسر افغانستان این عدد را برای ابد حذف کنند.»

به گفته‌ی او، به‌خاطر عبور از نمبرپلیت با عدد ۳۹ و اباورزی از خذ پلیت با این عدد، تعدادی از مراجعه‌کنندگان در ریاست ترافیک تا «۳۰۰ دالر» امریکایی رشوه می‌داده‌اند. معاون نخست ریاست‌جمهوری اما افزوده است که در این مورد ثبوت ندارد، ولی این معضله «واقعی» است.

او گفته است که این موضوع را به مقام ریاست‌جمهوری افغانستان پیشنهاد می‌کند. آقای صالح در ادامه تأکید کرده است که سر از روز شنبه‌ی هفته‌ی آینده (۲۷ جدی) نباید کسی به‌خاطر عدد ۳۹ سرگردان و یا مجبور به رشوه‌دهی شود.

حساسیت در مورد پذیرفتن عدد ۳۹ در افغانستان از سال‌ها پیش آغاز شده است. بسیاری از مردم عدد ۳۹ را نحس می‌دانند. این مشکل تنها مربوط به توزیع پلیت‌های موتر نیست، بلکه مردم آن را در شماره‌های تلفن و پلاک خانه نیز نمی‌پذیرند.

این حساسیت حتی در مواردی دامن مجلس نمایندگان را نیز گرفته و نمایندگان از پذیرش چوکی شماره ۳۹ خودداری کرده‌اند.

این مسأله در سال ۱۳۹۲ خورشیدی در لویه‌جرگه‌ی مشورتی در مورد امضای پیمان امنیتی با امریکا نیز جنجال‌برانگیز شده بود.

لویه‌جرگه‌ی مشورتی برای تصمیم‌گیری در مورد امضای این پیمان چهل کمیته‌ی کاری تشکیل داد، اما شرکت‌کنندگان از ایجاد کمیته‌ی شماره ۳۹ خودداری کردند و چهل کمیته را با ۴۱ شماره تشکیل دادند.

در ماه سرطان سال ۱۳۹۳ خورشیدی، وزارت داخله اعلام کرده بود که خودداری مردم از پذیرفتن پلیت‌های شماره ۳۹ عواید دولت را پایین آورده است.

در لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح که سال گذشته به ریاست عبد رب رسول سیاف در کابل برگزار شد، اما شرکت‌کنندگان از پذیرش کمیته کاری و چوکی شماره ۳۹ خودداری نکردند.

هرچند در جریان سال‌های گذشته کمپین و راه‌پیمایی‌های گسترده علیه ذهنیت بد به عدد ۳۹ در کشور راه‌اندازی شده است، اما هنوز این مشکل برطرف نشده است.