پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف غنی در ارگ

غنی:دیگر کسی از میله تفنگ بالای افغانستان حکومت کرده نمی‌تواند

۰۲ جدی ۱۳۹۸

ساعاتی پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری کشور ، که براساس آن محمد اشرف غنی و تیم دولت ساز با کسب ۵۰.۶۴ در صد از سایر رقبایش پیشی گرفته است، آقای غنی با ایراد سخنرانی در ارگ ریاست جمهوری گفت که بیش از این هیچ کسی به زور تفنگ بر مردم حکومت نخواهد کرد.

آقای غنی گفت: “دیگر گسی از میله تفنگ بالای افغانستان حکومت کرده نمی‌تواند. خیال‌های خام که [گویا] کسی از میله تفنگ سر افغانستان حکومت کرده می‌تواند، خیال و خواب است.”

اما او از کدام شخص یا گروه مشخصی نام نبرد.

با آنهم آقای غنی افزود که “برخی ها خواهان حکومت موقت بودند” و به انتخابات باور نداشتند.

محمد اشرف غنی خطاب به دیگر تیم‌های انتخاباتی گفت که قاعده بازی را بر اساس قوانین افغانستان رعایت کرده و “قانونمند” رفتار کنند. او تعهد کرد که تیم وی نیز قانونمند رفتار خواهد کرد.

آقای غنی گفت که یگانه تیم انتخاباتی که مورد حملات تروریستی قرار گرفت، تیم او بود.

با وجود آنکه آقای غنی پیروزی اش را بر اساس نتایج ابتدایی تجلیل کرد و از حامیان و تمامی شهروندان افغانستان نیز خواست تا از آن تجلیل کنند گفت که در مورد انتخابات شکایاتی دارند که آنرا با کمیسیون شکایات مطرح خواهند کرد.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رقیب انتخابات آقای غنی که بر اساس نتایج ابتدایی ۳۹.۵۲ در صد آرا را کسب کرده، نتایج ابتدایی انتخابات را تقلب آمیز خوانده و گفته است که آن را نمی‌پذیرد.