پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

غنی و بیرق

غنی به طالبان: زور کارساز نیست

۰۷ اسد ۱۴۰۰

همزمان با تشدید حملات گروه طالبان، رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید که استعمال زور از سوی این گروه نتیجه نمی‌دهد و راه اساسی، راه‌حل سیاسی است.

روزنامه سیاه و سفید:

آقای غنی که امروز (پنج‌شنبه، ۷ اسد) در مراسم گرامی‌داشت از روز ملی بیرق در ارگ ریاست‌جمهوری صحبت می‌کرد، گفت که اگر گروه طالبان معتقد به «شمشیر» است، نیروهای امنیتی و دفاعی جواب این گروه را هم با شمشیر خواهند داد.

در همین حال، او تأکید کرد که اقداماتی باید روی‌دست گرفته شود تا طالبان به این نتیجه برسند که استمعال زور نتیجه نمی‌دهد.

همچنین رییس‌جمهوری کشور از گروه طالبان خواست که به جای جنگ، کشتار و خون‌ریزی، پیام اتفاق و وحدت به مردم بدهند. او خطاب به این گروه تأکید کرد: «افغانستان یک باغ است و همه در آن جای می‌شوند. تمامی اقشار می‌توانند در آن به اتفاق زندگی کنند.»

اشرف غنی گفت که مردم افغانستان خواستار قطع خون‌ریزی و تأمین صلح در کشور اند. به گفته‌ی او، مردم افغانستان می‌خواهند نظامی داشته باشند که در آن آینده و حقوق‌شان تأمین شود.

آقای غنی افزود که در صلح تمامی دردهای مردم افغانستان درمان می‌شود. او تأکید کرد: «به طالبان می‌گویم که روزانه چرا ده‌ها افغان جان خود را قربانی کنند؟ آیا جنگ راه‌حل است یا صلح؟»

رییس‌جمهوری کشور همچنین گفت که مردم افغانستان دولت قوی می‌خواهند؛ دولتی که به گفته‌ی او، بتواند در چوکات قانون از مردم افغانستان نمایندگی کند، نه با زور.

از سویی هم، او در بخشی از صحبت‌هایش تأکید کرد که طالبان باید نسبت به عمل‌کرد خود به مردم افغانستان جواب بدهد. آقای غنی گفت: «آیا بزرگان طالبان برای مردم توضیح داده‌اند که چرا اسامه بن لادن را بر منافع ملی افغانستان ترجیح داده‌اند؟ اگر مهمان بود…، راه برایش پیدا کرده و به‌جای دیگر می‌فرستادند.»

او افزود که این گروه همچنین باید به مردم افغانستان توضیح دهد که آیا منافع ملی افغانستان برایش مهم است یا هم منافع ملی شبکه‌ها.

از سویی هم، رییس‌جمهوری کشور افزود که این گروه باید در مورد جنگ کنونی‌اش که از اثر آن سرمایه‌های ملی آسیب می‌بیند، نیز به مردم جواب ارایه کند. او از طالبان خواست که به برنامه‌ی‌شان برای «بربادی» افغانستان هم به مردم توضیح دهند که از کجا طرح‌ریزی شده است.

 با این حال، اشرف غنی تأکید کرد که مردم افغانستان تسلیم طرح‌هایی که در آن بربادی افغانستان باشد، نخواهند شد. او گفت: «یک چیز ثابت است؛ شما (طالبان) به زور تسلیم نمی‌شوید و ما هم به زور تسلیم نمی‌شویم.»

آقای غنی در حالی این گفته‌ها را مطرح می‌کند که در ماه‌های اخیر طالبان به حملات‌شان در کشور شدت بخشیده‌اند. همزمان با تشدید خشونت‌ها از سوی طالبان، مذاکرات صلح نیز به کندی پیش می‌رود.