پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف غنی و عبدالله 1

غنی عبدالله را به عمل فراقانونی متهم کرد

۰۵ حمل ۱۳۹۹

محمداشرف غنی می‌گوید که عبدالله عبدالله خواستار تغییر یک‌شبه‌ی قانون اساسی و در عین حال خواستار تشکیلاتی است که در مغایرت با قانون اساسی کشور قرار دارد.

سیاه و سفید:

آقای غنی امروز (سه‌شنبه، 5 حمل) در پیامی خطاب به مردم افغانستان گفت که او روز گذشته با آقای عبدالله دیداری داشته و به او پیشنهاد داده است که در روند صلح نقش اساسی داشته باشد. او همچنان گفت که به عبدالله عبدالله پیشنهاد داده است که اعضای تیم او را نیز در کابینه‌ی آینده جا می‌دهد.

غنی گفت که او خارج از میکانیزمی که در قانون اساسی برای تعدیل آن پیشنهاد شده است، صلاحیت تعدیل قانون اساسی به خواست هیچ فرد و گروهی را ندارد. او گفت که تعدیل قانون اساسی تنها و تنها صلاحیت لویه‌جرگه قانون اساسی است.

غنی گفت که تعهد او برای ایجاد یک حکومت فراگیر متشکل از تمام جناح‌های سیاسی، قومی، زبانی، مذهبی، جنسیتی و سمتی پابرجاست و در حال حاضر روی آن کار می کند. او همچنان گفت: «مطمین باشید که تجربه‌ی حکومت‌های گروهی و سمتی در افغانستان ناکام است و ما دنبال تجربه‌های ناکام نیستیم.»

او در بخشی از سخنانش به اعلامیه‌ی اخیر وزارت خارجه‌ی امریکا مبنی بر قطع کمک یک میلیارد دالری آن کشور به افغانستان نیز اشاره کرد و گفت که این کمک قطع نه، بلکه مشروط شده است.

محمداشرف غنی علاوه کرد که از کمک‌های ایالات متحده‌ی امریکا به افغانستان تشکری می‌کند، اما کاهش کمک‌های امریکا تأثیر مستقیم بالای بخش‌ها و سکتورهای کلیدی افغانستان نخواهد داشت.

او گفت که برای حالات غیرمترقبه از قبل برنامه‌های مدون و اساسی را طرح کرده‌اند. غنی افزود که تلاش خواهند کرد که با روش ریاضتی و جستجوی منابع بدیل خلاها را پر کنند.

او گفت:‌«برای ما حفظ جان ملت ، حفظ قمیت‌ها، ارایه و عرضه خدمات و فعال نگهداشتن دستگاه دولت و جمهوریت مهم و حیاتی است. در این بخش‌ها هیچ تأثیر در زندگی مردم رونما نخواهد گردید.»

اشرف غنی در عین حال ملاقات روز گذشته اش با وزیر خارجه‌ی امریکا را مثبت و سازنده خواند و گفت که دو طرف در محور صلح و تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان صحبت کرده‌اند.

از سویی هم، اشرف غنی در پیام امروزش از طالبان نیز خواست که به صدای عالمان دین گوش داده و به‌خاطر نجات مردم از ویروس کرونا با آتش‌بس موافقت کنند. او تأکید کرد در صورتی که فاجعه‌ای در کشور رخ دهد، مسئول آن طالبان و حامیان بیرونی‌شان خواهند بود.