پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف غنی1

غنی لای چرخ نشست استانبول چوب گذاشت ـ صلح باوارخطایی به دست نمی‌آید

۲۲ حمل ۱۴۰۰
:روزنامه سیاه وسفید

رییس‌جمهور غنی، می‌گوید که طرح او برای عبور از حالت جنگ تحمیل‌شده به صلح عادلانه و پایدار، خیلی واضح است.

آقای غنی، روز یک‌شنبه (۲۲ حمل)، در یک پیام ویدیویی که در همایش مردم کوهدامن در دفاع از جمهوریت به نمایش گذاشته شد، گفت: «ما ظرفیت آن را داریم که برای هر طرحی که از بیرون مطرح می‌شود، طرح جامع‌تر و اصولی‌تر پیشنهاد کنیم.»

به گفته‌ی او، صلح یک گفتمان بین دولت افغانستان، طالبان و جامعه‌ی بین‌المللی است و با شتاب‌زدگی به دست نمی‌آید.

او افزود: «صلح نیازمند بحث دوام‌دار و مفید است. باید در این گفتمان، روی اصول اساسی به نتیجه برسیم. در تمام مراحل عبور از جنگ به صلح و عبور از پل صلح، مشروعیت باید وجود داشته باشد. مبدای مشروعیت، قانون اساسی فعلی است و قانون اساسی راه‌های واضحی را برای تعدیل در خود دارد. بدون قانون اساسی، خطرات افزایش خواهد یافت.»

آقای غنی، گفت که متعهد است تا اقتدار ملی را بر اساس اراده‌ی مردم، به جانشین انتخابی خود واگذار کند و پس از توافق سیاسی، لویه‌جرگه برگزار شود تا آن توافق را تایید کند.

رییس‌جمهور گفت که نیاز است تا طالبان در لویه‌جرگه‌ی مشورتی اشتراک کرده و خواست‌شان را با مردم افغانستان به اشتراک بگذارند.

او گفت که صلح نیازمند تصامیم سخت و قربانی است و از همین رو، حاضر است تا با نظارت بین‌المللی، انتخابات عادلانه را در کشور برگزار کند.

این در حالی است که به گفته‌ی منابع حکومتی، قرار است در شانزدهم اپریل، شهر استانبول ترکیه میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشد. گفته می‌شود که این نشست، ۱۰روزه بوده و در آن، در باره‌ی حکومت آینده‌ی افغانستان گفت‌وگو خواهد شد.